Citat:
Ursprungligen postat av
Hogdal
Att SD alltid överpresterar i dylika undersökningar kan också vara en inlaga emot självrekryterade opinionspaneler.
Ja, det är ju vad man borde ta för givet. Men verkligheten, dvs vad valresultat visar i förhållande till dessa undersökningar, visar att detta intuitiva antagande inte stämmer och då får man böja sig för det. Statsvetenskapliga institutionen i Göteborg håller ju dessutom webundersökningar som seriösa.
Kvällspressens klickundersökningar är ju något helt annat. De är inga professionella undersökare och därför blir resultaten rejält missvisande. OU har metoder för att förhindra aktivister att kapa en undersökning. Det gäller inte bara politik. Om de frågar vilken tandkräm som är bäst (förekommer som fråga) måste de kunna gardera sig mot att Sensodynanställda en masse deltar i undersökningen.
Jag brukar knappt notera och minns knappt vad expressenundersökningar visar. Men häromveckan var det väl någon undersökning om hur man skulle rösta? Fick SD 60%, har för mig det. Utan att ta detta på allvar undrar jag ändå om det finns någon liknande ”undersökning” i kvällspressen för fyra år sen? Vad visade den i så fall?