2018-08-13, 23:50
  #241
Medlem
paras0nics avatar
Finns det fler videos än denna?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156767604107577&id=65445257 6

Ser ut som husen bakom Frölunda Torg, minns inte gatan.
Citera
2018-08-13, 23:51
  #242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 360488
Falkenberg
https://polisen.se/aktuellt/polisens-nyheter/

Citat:
Ursprungligen postat av Venator
Nu också i Alafors i Ale kommun, enligt Expressen:



Även Falkenberg, men det har nämnts i tråden. Stenfalksvägen, om det säger er något...



Behöver dock inte vara direkt relaterat när det inte brinner...

Källa: https://www.expressen.se/gt/flera-bilar-i-lagor-i-frolunda-flera-ungdomar-flydde-platsen/

Citat:
Ursprungligen postat av lionatthezoo
I malmö nu också, 3 bilar. Troligen vänsterfolk som uttrycker sig.

https://www.sydsvenskan.se/2018-08-13/bilbrand-pa-rolfsgatan
Helsingborg nu också.
https://www.hd.se/2018-08-13/tva-bilbrander-pa-blakullagatan
Citera
2018-08-13, 23:52
  #243
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Så du menar att IS inte har med politisk terrorism att göra? Sverige lever under lågintensiv terror (mord, våldtäkter, misshandel, rån, bedrägerier och bränder), och de styrande GÖR INGENTING!!! In med militären för f-n!
Har ändå rätt svårt att tro att IS skulle manifestera med något så trivialt som bilbränder.
Citera
2018-08-13, 23:52
  #244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Postino
Ja, det stämmer ju inte med de "vanliga" bilbränderna. Riktigt obehagligt och skumt. Svårt att inte tro att det har med det kommande valet att göra.

Ja det kan ju inte uteslutas. Det verkar ju helt bakvänt om invandrarungdomar gör en sådan grej precis innan valet, det kommer ju bara att gynna invandrarfientliga partier.
Men om det handlar om muslimska ungdomar med religiösa motiv så finns en annan logik som är svår att förstå. De kan på något sätt vilja provocera och öka polariseringen. Enligt islam så skall man inte rösta i demokratiska val.
Citera
2018-08-13, 23:53
  #245
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Vilken militär?

Nationella insatsstyrkan kanske?
Citera
2018-08-13, 23:53
  #246
Medlem
Nu jävlar får polisen skjuta lite! Fan de sköt ju Eric så??
Citera
2018-08-13, 23:54
  #247
Medlem
Har inte läst igenom hela tråden, men är det någon som nämnt att det kanske finns en koppling till bilbränderna idag och att dom sände en debatt om gängkriminalitet igår? Där det b.la togs upp att kriminella bränner bilar för att hota boende i området osv.
Citera
2018-08-13, 23:54
  #248
Medlem
Svenska polisen:

Citat:
Polisen har inte gripit någon misstänkt gärningsperson.

– Vi har valt att observera och dokumentera


7 pers går runt och tuttar på 100 bilar, 70 poliser står och "observerar" och "dokumenterar".
Citera
2018-08-13, 23:54
  #249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lao Tzu
Bra av polisen att observera och dokumentera händelsen.

Vilket bara förstärker tesen att det handlar om muslimska ungdomar på uppdrag av islamister att av olika anledningar visa sig starka mot staten. De har inte resurser att gå in och möta dessa om det skulle eskalera, de är rädda för proportionerna helt enkelt.

Så länge det ’bara’ gäller brända bilar är ingen i direkt fara, men en konfrontation mitt bland civila saknas det kapacitet till. Militären behövs i det läget men det är politiskt omöjligt i dagens läge.
Citera
2018-08-13, 23:54
  #250
Medlem
Sista sommarlovs-buset för strulputtarna?
Skolstarten e väl nästa måndag å då blir det allvar igen.

Inga nya bränder nu eller?
Citera
2018-08-13, 23:55
  #251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout
Så du menar att IS inte har med politisk terrorism att göra? Sverige lever under lågintensiv terror (mord, våldtäkter, misshandel, rån, bedrägerier och bränder), och de styrande GÖR INGENTING!!! In med militären för f-n!

Tyvärr, militären har viktigare saker för sig just nu. De sminkar sig inför west pride.
Citera
2018-08-13, 23:55
  #252
Medlem
lindemanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
Sannolikheten att det handlar om kriminella som vill störa polisen pga detta ärende torde vara betydligt större än att det handlar om folk på yttersta högerkanten som ger sig ut indianskt al och riskerar ett totalt bakslag om en enda av dom fastnar omaskerad på film eller åker fast.
Sannolikheten är större för att det är kriminella som har gjort det här än att det är NMR som ligger bakom. Wow, vilken analys. Det är utan tvekan kriminella som ligger bakom detta, ja. Jag har inte heller påstått att de kommer från höger. Det betyder fortfarande inte att det redan har slagits fast att knarkbeslaget är orsaken till det här. Det är ren spekulation. I nuläget vet i stort sett ingenting.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in