När ungraren
Peter Imre Virag mördades på Bergsunds strand 860918 blev den i MOP välkände
Ivan von Birchan utpekad för delaktighet. Rysslandsbördige
Lev Morozov bodde vid Bergsunds strand och sa sig sett en man komma ifrån PIVs lägenhet.
När polis direkt efter mordet hörde hade LM vare sig sett eller hört något. Två dagar senare sa han vid polisen dörrknackning att han sett två män vid PIVs lägenhet. Efter ett tag kom LM med en detaljerad teckning av en man han påstod sig sett vid nämnda lägenhet.
Ytterligare en tid senare kom LM upp på våldsroteln bad att få titta i Bulgarpärmen, att det fanns en sådan kände inte de överraskade mordutredarna till. Men efter att ha kollat runt bland fann man en Bulgarpärm, hos PU. i den plockade LM fram en bild på , IVB.
Frågorna hopar sig :varför sa LM till en början att han inte sett någon på platsen? För att sedan succsesivt peka ut IVB. Tankar framfördes på att IVB var utsatt för en komplott , vilket han själv trodde och pekade ut SÄPO. Hur kunde LM dessutom känna till PUs bulgarpärm som på tidigt stadium funnits med i utredningen.
Utredande poliser och åklagare tyckte LMs teckning var så bra att misstänkte att han ritat av den efter ett passfoto. Själv nekade LM till detta och säger sig blivit straffad när han gjorde sin medborgeliga plikt.Men det kunde också konstaterats att LM genomgått militär säkerhetsutbildnng och själv påstod han sig var informatör åt SÄPO.
Bulgarer har förekommit runt MOP . Vi har
Ivan Selj tills vars affär på Döbelnsgatan 6
Viktor Gunnarsson hade en nyckel på sig när han greps. Selj hade också en villa i Mälärhöjden som visade sig vara betald av
Todor Zjivkovs ambassad, trots att Selj titulerade sig flykting. PU undersökte också kopplingar till olika bulgariska narkotikahandlare .
Slutligen kan sägas att Bulgarernas hemliga tjänster ofta fungerade som Lubjankas renhållningsarbetare,
Georgi Markov fallet ett exempel.
IVB måste sägas ha en märklig förmåga att dyka upp runt MOP.
Erbjuden att utföra MOP, Ger varningar som ignoreras, har VG sovande hemma hos sig och sedan finns han med i Bulgarpärmen , som finns hos PU. Finns onekligen en del att gräva i runt hela öststatstrion Virag, Birchan och Morozov.
http://www.vaken.se/vaken-intervjuar-ivan-von-birchan-varnade-sapo-om-att-cia-skulle-morda-olof-palme/#
Den siste går dock inte att fråga längre då han avled våren 2010
http://hittagraven.stockholm.se/sv/Norra-Begravningsplatsen/2/19E/146/2/