Spannet är ca 17-25%. Helt korrekt, Powergirl. Skillnaden mellan mig och dig är att du tror att ca 17% bättre återger verkligheten, medan jag tror att Sentios och Yougovs ca 25% ligger närmare. Dessa siffror kan vi naturligtvis banka i huvudet på varandra som man bankar grodor på Liseberg utan att vi kommer att lösa något. Och eftersom vi är bara 28 dagar från valet nu, sitter vi dessutom snart med facit. Och du kommer att ha precis lika fel 2018 som du hade 2010 och 2014 eftersom du aldrig är ett dugg intresserad av att lära dig av dina misstag och av dina felaktigt dragna slutsatser. Du är bara en propagandist i tråden - inget annat. Du är aldrig intresserad av att diskutera, analysera, vrida, vända, undersöka o s v. Du dyker bara upp som gubben ur lådan och spyr din galla när SD backar några tiondelar eller några procent. Så fort de ökar i mätningarna igen, kryper du tillbaka under din sten och väntar på nästa lilla nedgång. Patetiskt.
Har så förbaskat svårt att ta dig och dina "prognoser" om vad SD kommer att få i valet på allvar när jag nu läst och skrattat gott åt dina tidigare inlägg från våren 2014 och vidare framåt över hela valrörelsen samma år. Hur i hela friden kan en människa under elva års tid vara så snett ute i inlägg efter inlägg efter inlägg när det gäller SD i opinionsundersökningar...??? Det är en otrolig tur att du inte tillverkar operativsystem eller bilmotorer, med ditt track record skulle de ha exploderat minst två gånger i månaden.
Egentligen har jag bara en enda fråga till dig: När du så väl vet att opinionsinstituten underskattat SD tidigare, hur kommer det sig då att du aldrig tar med denna underskattning och åtminstone försöker kompensera för den? Vi känner ju så väl till vid det här laget att denna underskattning finns. Och vi behöver inte ägna oss åt några konspirationer om det ena eller det andra, skit samma vad den beror på, men vi vet
att underskattningen existerar.
När t ex Demoskop, Sifo, Novus, Ipsos, SCB, Yougov, Sentio presenterar sina mätningar så vet vi ju att de dras med en underskattning av varierande grad i sina SD-siffror. Men alltid när dessa institut kommer med en mätning så slickar du i dig deras siffror som om det vore en sanning ristad i sten. Hur kommer det sig, Powergirl? Det enda svaret jag kan komma på är, att du så förtvivlat gärna
vill att dessa siffror är 100% korrekta (utom Sentios och Yougovs då

).
Men likväl, sanningen är den att underskattningen fortfarande finns där. Det är helt uppåt väggarna att ett institut ger
16,8% och ett annat (som i tidigare val lyckats mycket bra) ger
25,5%. Ett av dessa institut ligger väldigt snett. Otroligt snett. - Och jag är tämligen säker på att det är institutet som ger 16,8%.
Att du gång på gång kallar Sentio för ett litet "garageföretag" visar hur obildad, ignorant och agendastyrd du är. Sentio är ett av de mindre instituten som gör opinionsundersökningar i bl a Sverige, det är fullständigt korrekt. Men att kalla dem "garageföretag" visar endast din vidriga vänstervridna sida. Med tanke på deras storlek är det ännu mer imponerade att detta lilla institut som har sin bakgrund i Institutet för Sociologi och Statsvetenskap vid teknisk-naturvetenskapliga universitetet i Trondheim i Norge träffar så rätt när det gäller SD i opinionsundersökningar.
Låt oss ta en närmare koll och jämföra ditt favoritinstitut Sifo, som du flera gånger tidigare i tråden hänvisat till, med det lilla vassa Sentio. Och låt oss jämföra storleken på dessa institut som du tjatat om så många gånger. Ditt eviga babbel om "garageföretag" är så löjeväckande lågt.
Kantar är en del i koncernen WPP PLC med 30 000 anställda fördelade över 100 olika länder. Kantar består av 9 specialiserade varumärken, varav Kantar TNS är en av dem. Kantar Sifo AB har 216 anställda som arbetar inom 16 stycken olika områden, varav Samhälle & Opinion är ett av dessa områden.
Av samtliga anställda inom Kantar, så är det 400 personer i över 40 länder som arbetar heltid med att studera opinions- och samhällsförändringar. I snitt så blir det 10 stycken anställda i varje land som arbetar med Samhälle & Opinion.
https://www.kantarsifo.se/erbjudande/samhalleopinion
Det betyder att ca 8-10 personer hos Sifo genomför arbetet med partisympatiundersökningar i vårt land.
Sentio å sin sida är ett långt mycket mindre opinionsinstitut än Sifo. Det går inte ens att jämföra storleken på dessa två bolag.
Hos Sentio arbetar sju personer med att genomföra opinionsmätningar i Sverige.
Alltså:
För Sifo arbetar ca: 8-10 personer med partisympatiundersökningar i Sverige.
För Sentio arbetar 7 personer med partisympatiundersökningar i Sverige.
Är det verkligen så stor skillnad? 10 personer mot 7?
Och fast hela Sifos moderbolag har 30 000 anställda lyckas de långt sämre än lilla Sentio när det gäller att mäta Sverigedemokraterna i opinionsundersökningar. Sug på den du, ditt lilla Powerskämt!