Citat:
Ursprungligen postat av
Malin.Nilsson
Angående våldsincidenten i bilen:
Förvånad över att vissa inte tycks anse att det är ett avvikande beteende att LÄGGA ARMEN OM EN KVINNAS NACKE med sådan kraft att hennes örhängen böjs och sedan trycka sin knutna näve mot hennes hårbotten.
JA att sitta kvar i någons bil för att man har saker man vill diskutera trots att den upprepade gånger ber en kliva ur är avvikande, oartigt och påstridigt. Men en normalfungerande individ bör veta att det går en GRÄNS vid fysiskt våld nästan oavsett vad "den andre" i en situation gör. Den gränsen går man inte över - utom när det gäller att stoppa någon som aktivt är mitt inne i ett skede där den skadar annan person eller egendom. Typ för att stoppa en misshandel eller en cykelstöld. Det enda våld som då är okej är det våld som krävs för att avvärja i den situationen.
Om man ber en annan person t.ex. lämna ens bil och den ändå sitter kvar - då anser jag att man fortsätter lugnt och bestämt att bara svara med "gå ur min bil. Nu" i olika varianter i åtminstone 10min-en kvart. Steg två är väl ett av följande:
1. Att själv gå ur bilen, gå till passagerarsidan, öppna dörren. Där upprepar man sitt krav bestämt med dörren öppen och tydligt kroppsspråk som indikerar "Gå ur bilen. Nu."
eller
2. Efter upprepade verbala försök att på olika vis övertala eller befalla personen att kliva ur, får man väl bara säga "Okej, men nu åker jag till jobbet/hem/'dit-man-nu-ska" och börja köra. Då blir det antagligen fart på personen.
Steg 3 efter att ha försökt ovanstående i nån halvtimme så öppnar man kanske passagerardörren och då MÖJLIGEN gör ett försök att lyfta ur personen eller dra den bestämt i armen för att få ur den ur bilen.
Detta är något HELT ANNAT:, att använda våld för att få ut personen ur bilen på ovanstående vis är enligt de flesta säkert okej i den situationen. Det är något helt annat att lägga armen om personens hals, dra ner den och trycka knytnäven mot dennes huvud. Det beteendet indikerar att detta är en person som vid stark frustration kan tappa fattningen och utan att kunna hindra sig agerar våldsamt.
Att polisen avskrev ärendet med motiveringen att "visst våld var acceptabelt för att få ur personen ur bilen" indikerar enligt min gissning resursbrist eller dylikt. Våldet som användes var liksom inte ett försök att få ut en trulig person ur bilen (för då hade man försökt lyfta eller dra ut personen). Våldet som användes här var av arten "person har svårt att hantera starka frustrationskänslor tappar det och kan inte hindra sig".
Jag har själv varit i situationer där jag varit så frustrerad på en annan människas beteende att jag inte har velat något hellre än att slå den i ansiktet med knytnäven, knuffa omkull den, dra den i håret... Det man gör då är att man knyter näven i fickan. Trots att jag verkligen kan förstå den ENORMA frustration och ilska SD måste känt där i bilen så vidhåller jag att de allra allra flesta INTE nånsin skulle agera på impulsen att "trycka till" personen fysiskt. Man går inte över den gränsen. Men SD gjorde det. Det är ett rätt starkt indicie för att han är en person som KAN gå över gränsen vid tillräckligt mycket frustration. Kalla det långsökt eller överilat, men enligt mig så gör detta honom högintressant som gm. Många, många mord begås just av personer som i stundens glödgade vrede inte KAN hejda sin impuls att ge sig på den andre.
Det var effektivt. Han kanske inte trodde hon skulle ta överdrivet illa upp om hon sett honom göra det tidigare på någon annan och det roat henne? Örhänget kanske hon knölat till själv om hon glömt ta av dem när hon sov eller hade en tight buff om huvudet.
Gränsen går inte med någon självklarhet vid fysiskt våld. Fysiskt våld i någon grad blir ju ett till buds stående alternativ ibland när man passerar någon gräns i visst sammanhang. Det är inte oartigt, påstridigt eller avvikande att tvinga sig kvar i någon annans bil hur som helst. Det är kriminellt, inte en "käck" skinnflik på näsan.