2018-08-05, 17:15
  #5341
Medlem
Normalsaltatsockers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antonerik
Det finns ingenting som ursäktar dom här polisernas beteende och därför ska dom naturligtvis avskedas och tas bort från våra gator.

Jag vägrar tro att det är så mörkt klockan 4 en sommarmorgon i Stockholm att man kan se ett vapenliknande föremål, men det är omöjigt att se att man skjuter mot en mongolid.

Dom här snutarna trodde verkligen att den här utvecklingsstörda killen skulle mörda dom med ett riktigt vapen. Vem fan skulle ha gett honom ett vapen?

Håller med till 100% Hur många svenska mongon är utbildade i IPCS.. och har såna kontakter i undre världen att de har tillgång till riktiga vapen.
Citera
2018-08-05, 17:15
  #5342
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Ingen som påstår att han förtjänade det. Många får dagligen stå för handlingar som det inte förstår konsekvenserna av. Eric är en sådan. Frågan är bara vem ansvaret ligger hos. Behöver ansvaret ligga hos någon? Ibland skiter det sig bara.

Utredningen får visa om poliserna har gjort fel.

Själv undrar jag vad en utvecklingsstörd gör ute kl fyra på morgonen spatserandes med ett leksaksvapen.

En 20 årig kille som befinner sig på en 3 årings nivå, och som brukar rymma, men ändå gör man inget åt detta?

Föräldraansvar?
Vårdares ansvar?
Citera
2018-08-05, 17:15
  #5343
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Nu börjat vi komma någonstans
1. Förklara då hur du tänker att man ska söka igenom möjligtvis flera områden/hus. Det är precis det här vi har pratat om, avspärrningar eller inte. Om man han nu inte va där, hade man lagt tid på avspärrning som man sedan fått lyfta.

2. Så fort det innefattar beväpna personer så ska man vänta på insatsstyrkan? Det håller inte,för mycket att göra.

3. Klart man ska vara beredd för det värsta. Därför man har träning och planer för agerande mot nya terrorattentat.

1. Jag anser att de första poliserna på plats borde avvaktat, spärrat av ingång till fastigheten, observerat och inväntat insatsstyrkan. Givetvis beredd att försvara sig mot ett eventuellt angrepp.

Insatsen gällde den aktuella fastigheten vad jag har förstått, det var där man misstänkte att det fanns en beväpnad man. Ja, ibland tvingas man bryta en avspärrning för att upprätta en ny om det behovet finns, situationsanpassat. Finns inga statiska lösningar, man måste agera efter händelseutvecklingen.

2. I det här fallet var insatsstyrkan på väg, jo, det hade hållt att invänta, ingen var i omedelbar livsfara. I de fall det inte finns någon insatsstyrka tvingas man lösa uppgiften på annat vis. Men här fanns styrkan och den var på väg.

3. Ja, givetvis bör man vara beredd på det värsta, det är inte liktydigt med att man agerar som om det värsta håller på att hända genom att mobilisera allt vad man har.
Citera
2018-08-05, 17:17
  #5344
Medlem
Föräldrarna har också ett jättestort ansvar som inte har koll på en person som är som en treåring i huvudet. Så är det bara.
Citera
2018-08-05, 17:18
  #5345
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lanternlight
Föräldrarna har också ett jättestort ansvar som inte har koll på en person som är som en treåring i huvudet. Så är det bara.

Det kan jag absolut hålla med om!
Citera
2018-08-05, 17:18
  #5346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DinkyDi
Det var då ett jäkla bladder om att Erik var mentalt funktionsnedsatt, hade Downs syndrom, etc, etc.... Polisen skulle ha sett att **** osv, osv...
Verkar bara vara ett fåtal här som inser att fokus i en sån här situation ligger på det presumtiva VAPNET.
Det finns helt enkelt ingen TID till begrundan, analys och eftertanke.
Det går inte att grunda ett beslut om att skjuta eller inte skjuta på nyanserna av hur GM eller vapnet ser UT!
EX: Ta en S&W 44 magnum, ladda med 44 mag AP, som går igenom en skyddsväst, .... Måla den chockrosa, typ, och sätt den i händerna på ett blont flickebarn i 9 årsåldern.....
Det vapnet är då lika farligt när det avfyras som om fiktiva Carl Hamilton skulle hållt det.....
Polisen KAN inte utgå från att nån eller nånting är ofarligt bara för att det ser UT att vara det .. Det ÄR därför det FINNS regler att följa!
jisses, skjut först tänk sedan. Däri ligger problemet, poliserna har alltid ett val,
att sätta sig i säkerhet själva,
men samtidigt ha överblick hur den "farlige" rör sig. Bevaka och bedöma vem den "farlige" är innan sju skott avlossas.
Det här hände utomhus, så poliserna borde ha haft möjlighet, att ta skydd bakom träd eller dyligt.
För att vara säker på att han var den farliga kvinno-gangstern.
Vad de uppfattade med blotta ögat, var en person tre äpplen hög, iklädd knäkorta mjukis-byxor,och en keps på huvudet.
Vad de däremot uppfattade inombords och känslomässigt ,måste ha varit något annat än vad deras ögon såg.
De styrdes av sin känsla, och blev rädda. Skrek kanske tillvarandra, skjut!
Citera
2018-08-05, 17:19
  #5347
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Man bör kanske omvärdera den taktiken med facit i hand. Att medvetet låta dåligt beväpnade, dåligt skyddade och dåligt tränade poliser utsätta sig för risken att stå öga mot öga med en vapenbärande våldsman är som bäddat för en paniksituation.

I det aktuella fallet var insatsstyrkan på väg av en anledning, fanns inga goda skäl för de här tre poliserna att ge sig in i trånga utrymmen för att leta efter, eller jaga, en misstänkt beväpnad person.

Taktik är nog något som polisen kommer att diskutera efter denna händelse.

Men en polisen taktik bygger på att snabbt slå ned en sådan här situation innan den blir värre. Glöm för en stund att det var Eric med Downs syndrom som var där.

När Polisen fick larmet så vet det inte hur illa det är. Det vet mest troligen att det är en vuxen person eller i alla fall en tonåring som går omkring med ett vapen. Vad kan han tänkas göra. Kanske skjuta på tidningsbudet, eller skjuta in i genom fönster till lägenheterna.

När det gäller Polisen utrustning så har de redan på sig en skyddsväst. De flesta patruller är dessutom redan idag utrustade med ballistisk hjälm i bilen eventuellt även bättre kroppsskydd. Titta bara på bilderna efter attentatet på Drottninggatan det vimlade av vanliga poliser med ballistiska hjälmar gatorna efter några minuter. Efter attentatet så var en av polisens åtgärder att utöka personskyddet för den vanliga patrullen. Jag vet inte om du har sett dramadokumentärer som följer med polisen i sverige. Men om du har gjort det har du aldrig undrat vad som är i de stora väskorna de lastar in i bilen i början på varje pass.
Citera
2018-08-05, 17:19
  #5348
Medlem
Mycatisonfires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mad monk
Ni har fortfarande inga bevis på att Eric riktat ett vapen mot polisen. Det här luktar grovt tjänstefel alt. dråp lång väg. Poliserna kan ju lätt ljuga ihop sig med eftersom de inte frihetsberövats! Och sen varför är det så viktigt plötsligt att skydda poliser för att de sköt någon (som ni kanske vill se död)?

Tror inte polisen väntar på att få vapnet riktat mot sig innan de skjuter, de skjuter innan förhoppningsvis.
Citera
2018-08-05, 17:20
  #5349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Fast då verkar du också i ett sammanhang att du vet vad som väntar. När jag missbrukade så fanns en kille i bekantskapskretsen som dels inte var lång, han var lite rundlagd och när han söp, drog i sig tjack, slängde i sig rohypnol eller andra piller och rökte hasch som grädde på moset så kunde han framstå som något utvecklingsstörd. Både till rörelsemönster och att han inte var särskilt kommunikativ i de tillstånden. Men ändå lyckades han dra upp för några trappor och ringa på hos en snubbe som han drog av bägge piporna i knäna på med ett avsågat hagelgevär han haft med sig. I och för sig drabbade det inte någon korgosse precis, men det var ändå inte jätteförutsebart ens för de som kände killen väl. Och jag tänker att poliser i Stockholm råkar på sådana då och då.

Hm... Har man befogenhet att skjuta ihjäl potentiella hot, då har man åxo skyldighet att ompröva hela tiden.

Att Eric sannolikt inte var ett hot, pga sitt handikapp borde nån ha sett.

Och det krävs ändå viss IQ för att utkämpa eldstrid.

Hade Eric haft ett äkta vapen, återstod änså laddning, säkring, sikta, hantera rekyl osv.

Det måste ha inneburit igantiska problem för honom, i en äkta eldstrid.

Jo, hans handikapp var högst relevant.

Att han var downie var ett stort skäl till att ta det lugnt.

Han var ju knappt kapabel...
Citera
2018-08-05, 17:21
  #5350
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
jisses, skjut först tänk sedan. Däri ligger problemet, poliserna har alltid ett val,
att sätta sig i säkerhet själva,
men samtidigt ha överblick hur den "farlige" rör sig. Bevaka och bedöma vem den "farlige" är innan sju skott avlossas.
Det här hände utomhus, så poliserna borde ha haft möjlighet, att ta skydd bakom träd eller dyligt.
För att vara säker på att han var den farliga kvinno-gangstern.
Vad de uppfattade med blotta ögat, var en person tre äpplen hög, iklädd knäkorta mjukis-byxor,och en keps på huvudet.
Vad de däremot uppfattade inombords och känslomässigt ,måste ha varit något annat än vad deras ögon såg.
De styrdes av sin känsla, och blev rädda. Skrek kanske tillvarandra, skjut!

I USA brukar man kalla såna snutar för triggerhappy. Det brukar leda till att de blir tagna ur tjänst.
Citera
2018-08-05, 17:22
  #5351
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mycatisonfire
Tror inte polisen väntar på att få vapnet riktat mot sig innan de skjuter, de skjuter innan förhoppningsvis.

Ja skjut först ställ frågor senare.
Citera
2018-08-05, 17:24
  #5352
Medlem
Ringde Aftonbladet och frågade om de bett någon av de inblanande poliserna om en intervju och det har de men ingen av poliserna som jobbade på uppdraget vill ställa upp. Vilka fruktansvärda fegisar. Jobbar bara skjutgalna ynkryggar som inte kan stå för sina handlingar inom poliskåren numera?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in