2018-08-04, 17:39
  #4297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sulacos
Ja men det är väldigt många efterblivna idioter här inne som inte förstår det. Spelar ingen roll hur många gånger man skriver det. Enligt dom ska ju poliserna vänta tills dom blir beskjutna för att avgöra om de är en replika eller en riktig. Många grovt utvecklingsstörda polis hatare i denna tråd. Tragiska.

Träskallarna sitter verkligen på fullt allvar och tror att poliskåren vill skjuta ihjäl människor till höger och vänster. Helst gravt utvecklingsstörda som inte kan försvara sig. Pinsamma rättshaverister...
Citera
2018-08-04, 17:39
  #4298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Flink dödade sju och skadade tre. Hade kanske varit bättre räknat i människoliv om det satt ett "dåligt" skott i Flink som avlivade honom?

Nu har vi ju inte dödsstraff i Sverige, de poliserna gjorde rätt, bra poliser, de som sköt Erik gjorde fel, dåliga poliser, vad har hänt som gjort poliserna så farliga för oss som betalar för polisen.
Hoppas det här tragiska fallet kan leda till en utredning som ser över polisens befogenheter övning och hur polisen ser på vapen vändning, det verkar behövas, hålspetskulor och militärtaktik känns lite för riskfyllt, särskilt om det toppas med en kåranda som gör att de känner sig över lagen.
Citera
2018-08-04, 17:40
  #4299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zappaholic
Träskallarna sitter verkligen på fullt allvar och tror att poliskåren vill skjuta ihjäl människor till höger och vänster. Helst gravt utvecklingsstörda som inte kan försvara sig. Pinsamma rättshaverister...

Något har hänt med polisen de senaste 20 åren, de övar på att döda inte skada. Det är allvarligt.
Citera
2018-08-04, 17:41
  #4300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snuttis
Separerades poliserna som skjöt efter skjutningen?

Njet.

Har dom snackat ihop sig?

Jorden rund?

Kommer dom hålla varandra om ryggen?

I guess. Om de hann snacka ihop sig.

Dessutom matar källor falska uppgifter till DN och Aftonbladet, om det som skrivits tidigare i tråden att våldsverkaren sitter bakom lås och bom. Eller finns det en till våldsverkare? Våldsverkarens våldsamma kompis kanske som skulle lära bruden en läxa. Något att gräva för journalisterna. Inga stekta sparvar från poliskällorna.

Chefen för regionen skyller på polisdatorn som flaggat adressen då det kom ett larm att en beväpnad man rörde sig på däromkring. Hela polisens agerande har gått ut på att minimera skadan av denna fenomenala clusterfuck.

Undrar vem som larmat. DN påstod om jag kommer ihåg att det var den hotade kvinnan. Hade poliserna fått någon sorts signalement innan de åkte? Stämde det med våldsverkaren? Eller drog de lika snabba och felaktiga slutsatser redan då de åkte som de gjorde sedan på platsen?

Ett vittne hade mött Eric med "vapnet" och noterat att han är downie. Alltså inte beckmörkt då heller.

Polisen slarvade med brottsplatsundersökningen. En kula hittades i en cykel och en journalist hittade en till på marken. Polisen var tvungen att göra om undersökningen.
Citera
2018-08-04, 17:42
  #4301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aFvRenOndskA
Nej. Dom sköt för att försvara dig. Är du dum på riktigt eller spelar du bara?

Att innergården normalt är lugn har vilken betydelse?

Den här gången höll någon i ett vapen.

Den här gången höll någon en leksak.
Citera
2018-08-04, 17:43
  #4302
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lallisen
Nu har vi ju inte dödsstraff i Sverige, de poliserna gjorde rätt, bra poliser, de som sköt Erik gjorde fel, dåliga poliser, vad har hänt som gjort poliserna så farliga för oss som betalar för polisen.
Hoppas det här tragiska fallet kan leda till en utredning som ser över polisens befogenheter övning och hur polisen ser på vapen vändning, det verkar behövas, hålspetskulor och militärtaktik känns lite för riskfyllt, särskilt om det toppas med en kåranda som gör att de känner sig över lagen.

Det är väl inte att jämställa med att dela ut ett dödsstraff om man avbryter ett pågående dödligt anfall.
Citera
2018-08-04, 17:43
  #4303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lallisen
Något har hänt med polisen de senaste 20 åren, de övar på att döda inte skada. Det är allvarligt.

Möjligt...men att påstå, som en del gör, att poliser vill skjuta ihjäl medborgare är både befängt och absurt...
Citera
2018-08-04, 17:44
  #4304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av South
Precis som de ska göra med andra ord?

Var varje kula träffade kan jag dock inte svara på. Hotet träffades ju dock uppenbarligen inom nån sekund vilket var meningen.

Om det är så här de ska göra på en lugn innergård då är det något fel i deras taktik.
Citera
2018-08-04, 17:44
  #4305
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
Ta och läs hur det gick till Olavi Blomfjord sköt Flink. Det finns otaligt skrivet om detta på nätet av honom själv.

I boken det Perfekta skottet som han har själv skrivit så står detta.
Det var jag som sköt, men Gud styrde kulan
Jag har för mig att skottet skedde på drygt 50 meter av en person som säger att han är en medioker skytt.

Jag tror nog att Svenska polisen ska förlita sig på träning och taktik. Inte hjälp från gud eller ren tur.
Från vilken sten kröp han fram? Var var Gud när Flink begick sitt massmord? Skulle dock säga att han är något skarpare än ironisk medelklass, för han redovisar iaf sitt vansinne.
Citera
2018-08-04, 17:45
  #4306
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WbZV
De följer inövade rutiner. Det handlar om instruktioner utarbetade i förväg och inte något som hittas på spontant på plats.

Det händer att beväpnade personer som blir skjutna av polisen kvicknar till efter en stund när chocken släpper. Finns det förmodade vapnet kvar inom räckhåll så kan personen när som helst plocka upp vapnet och börja skjuta mot polisen. Därför är det helt normalt att polisen står kvar med dragna vapen och fortsätter att skrika 15-20 minuter efter att personen blivit träffad. För en utomstående kan det se märkligt och okänsligt ut, men det handlar som sagt om inövade rutiner framtagna efter denforskning som finns.

Då vill jag hellre ha förprogrammerade robotar för då vet jag vad jag möter. Sedan när har vi militariserat vår polis?
Citera
2018-08-04, 17:46
  #4307
Medlem
Arabapans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Den här gången höll någon en leksak.
Kan du berätta lite hur leksaken såg ut!
Såg det ut som en nallebjörn? Eller kanske som en leksaksbil?
Berätta med dina ord och beskriv så gott det går med detaljer kring leksakens utseende, så vi andra får veta!
Citera
2018-08-04, 17:48
  #4308
Medlem
0.999...s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snuttis
Bizarrt att poliserna är i tjänst efter händelsen?

Allt som vanligt inga konstigheter träffas efter jobbet ta en bira snacka ihop sig.

Sen, hur missade polisen informationen om att de hade en förrymd man med downs syndrom?

Låter som feta skadestånd, eller vänta Sverige va d. Några tusen och ingen ursäkt av polisen.

Polisen bad inte om ursäkt när de hund misshandlade polack pojken.

Trots det går Polen in och släcker svensk skog.

Inte ens Janne Josefsson kan klämma ut en liten ursäkt.

Dax att växa upp och bli riktiga poliser. Göra riktiga hjälte insatser.

Ingen är knappast i tjänst att dom jobbar på som vanligt. Antagligen sitter minst någon liten gris och bölar nu och tycker synd om sig själv. Om ett tag när namnen kommer ur kommer det finnas än mer skäl att grina. Snuten säger bara så för att framstå som tuff. Knappast så att någon som gömmer sig bakom statens våldsmonopol till vardags tar en sån här utlämning med en klackspark.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in