Citat:
Ursprungligen postat av
flixa81
Håller med dig.
Nej, vi är inte överens om någonting. Du ägnar dig att ryktena och demoniseringen av SD i största allmänhet. Jag intresserar mig väl kanske mer för de faktiska omständigheterna kring själva brottet, som jag menar inte går ihop med polis och åklagares bild av händelseförloppet.
Citat:
Ursprungligen postat av
flixa81
Men själv har du ju avfärdat även det polisen har på SD som endast byskvaller?
Nej, jag har inte avfärdat det som polis och åklagare ansåg/anser sig ha på SD som endast byskvaller. De har gått på de gamla anmälningarna från 2017, och på det faktum att SD tidigare hade haft en kärleksrelation med LW. Tydligen hade han också chattat eller sms:at med LW någon gång under kvällen, men det var det ju flera som hade gjort. Möjligen var de typ KK även på senare tid, men det är inte bekräftat.
Citat:
Ursprungligen postat av
flixa81
Att svartsjukemotivet är byskvaller?
Det är bekräftat att de hade någon typ av relation, men allt snack om att han skulle ha varit svartsjuk måste betraktas som spekulationer och ogrundade rykten. Just motivet verkar (förutom själva händelseförloppet) ha varit ett av åklagarens svåraste problem.
Citat:
Ursprungligen postat av
flixa81
Men du ha rätt i att det finns tillförlitlig information och det finns en hel del som pekar mot SD
Förvräng inte det jag skriver, jag anser
inte att "det finns en hel del som pekar mot SD". Jag menar alltså att det finns tillförlitlig information om de faktiska omständigheterna, och om hur polis och åklagare sedan tolkade den informationen. Jag tolkar informationen på annat sätt, och menar att det här inte går ihop med den bild man har velat måla upp av SD som GM.