Citat:
Ursprungligen postat av
Haverism
Hade almanackan stått på 2013 hade ditt fynd blivit en artikel i Aftonbladet med åtföljande avbön från din lokala matvaruhandlare.
Idag? Nej. Samhällsklimatet är helt annorlunda idag och sekundärkränkthet ger inte längre några klick. Om någonting alls så blir folk förbannade på dig eftersom sånt här fjams står folk upp i halsen.
Var inte så säker. Vänta bara till någon BLM-Sverige/Afrosvenskarnas riksförbund-individ får syn på det och det kan slå hus i helvete. PK-människor är fortfarande en stark röst i offentligheten även om inte majoriteten tycker som dem. Ändå väger deras röst tungt för att "de står upp för svaga grupper i samhället".
Dock har jag sett godiset förr och vet att det är poppis i andra europeiska länder. Men allt handlar om vem som får syn på det som sagt. Sen kanske AB inte skriver om det iom valet och allt men Nyheter24 eller liknande blaska kanske börjar grina.