2018-07-29, 20:51
  #349
Medlem
Gertrud1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LinusGlad
På Facebooksidan har de skrivit om att de hoppas handikapprörelsen - dvs de med LSS-insatser - ska komma med i deras kamp. Fast S har dragit in en massa LSS-insatser för att bekosta flyktinginvandringen.

”Enligt finansminister Magdalena Andersson (S) är kostnaden för assistansersättningen för stor. Den nya flyktingsituationen gör att hon vill få ner kostnaden, sa hon på en pressträff i oktober.

– Det handlar också om att dämpa kostnadsökningarna på andra områden, vi måste få ner kostnaderna för sjukförsäkringen och assistansersättningen, säger Andersson.”

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/skenande-kostnader-for-assistansersattningen

Ja det är socialister som ligger bakom detta.
Att antalet LSS timmar fördubblats beror på systematiskt bedrägeri av invandrare.

Andersson vill EU anpassa sverige, men det här är alltså socialister som ligger bakom, och de har ju råd med allt när de tagit pengarna från kapitalisterna.
Citera
2018-07-29, 20:51
  #350
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Många människor, organisationer, nätverk och företag är på väg in i kampanjen för att tillsammans påverka valet i en mänskligare riktning så vi är mycket hoppfulla, säger Kinna Skoglund, grundare #vistårinteut och samordnare för valkampanjen #röstamermänskligt.

https://rostamermanskligt.se/vi-sprider-kampanjen/

Här erkänner de klart och tydligt att syftet är att påverka valutgången.

Kombinerar man ovanstående med detta som de också skrivit:

Citat:
Sedan på valdagen ska vi även gå ut till våra eller andras vallokaler och bara vara närvarande, stötta och peppa folk som röstar.

så ger det ganska obehagliga vibbar.

Syftet är att avskräcka folk från att rösta på SD och AfS, och de drar sig inte för att ta sig till vallokalerna på valdagen för att åstadkomma denna avskräckningseffekt. På så sätt hoppas de påverka valutgången.
Citera
2018-07-29, 20:52
  #351
Medlem
Mr.J.Pilvikukkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kreun.Korman
Det här svenska systemet med förtryckta valsedlar för olika partier är helt klart odemokratiskt. Det gör valhemligheten till ett skämt och öppnar upp för valsabotage av typen som man kan misstänka dessa aktivister för.
Det gör det också näst intill omöjligt för nya partier att etablera sig på riksnivå.

Jag skulle istället vilja slå ett slag för ett system som redan tillämpas i ett stort antal länder med mer utvecklad demokrati än Sverige.
Man trycker helt enkelt upp en valsedel i A4 eller A3 format där samtliga registrerade partier står med och vid valet får var och en bakom en skärm kryssa i vilket parti man röstar på innan valsedlen läggs i kuvertet.
Lika för alla, bevarar valhemligheten och försvårar sabotage. Det skulle sannolikt minska sosseriets röster och gynna småpartier vilket innebär att vi kan glömma att det någonsin införs i Sverige men man kan ju drömma.

Personval med nummer ger väljarna möjlighet att påverka partiets agerande. Man kan till exempel välja in företrädare för parti A som kan tänka sig samarbete med parti X, eller företrädare för parti A som anser att parti X är nazister.
Citera
2018-07-29, 20:53
  #352
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Här erkänner de klart och tydligt att syftet är att påverka valutgången.

Kombinerar man ovanstående med detta som de också skrivit:



så ger det ganska obehagliga vibbar.

Syftet är att avskräcka folk från att rösta på SD och AfS, och de drar sig inte för att ta sig till vallokalerna på valdagen för att åstadkomma denna avskräckningseffekt. På så sätt hoppas de påverka valutgången.

Varför kissar du i byxan för att de stöttar bra människor att rösta rätt? Har du ingen ryggrad din stackare?
Citera
2018-07-29, 20:53
  #353
Medlem
Jag kommer slå sönder dem om jag ser dem vid min eller någon annans vallokal, det ska bli ett sant nöje att se deras pannben intryckta.
Citera
2018-07-29, 20:53
  #354
Medlem
Proras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Det är ju bara att plocka åt sig en av alla om man nu är rädd för att visa vad man röstar på.
Sveriges system är ju ur den aspekten ganska fint.

En nackdel är dock att man kan tänka sig att den som inte vill skylta med var han/hon lägger sin röst, just är mer benägen att plocka åt sig alla möjliga valsedlar och därmed indirekt skyltar med sin ståndpunkt.
Citera
2018-07-29, 20:53
  #355
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dfdr
Precis som jag uttryckte, men var hittade du de 15 meter som du skriver om?
Här t ex:
Citat:
Förhållningsregler för propaganda i och i anslutning till ett
röstmottagningsställe vid allmänna valen 2018 och
Europaparlamentsvalet 2019
Förslag till beslut
Valnämnden föreslås besluta
att fastställa förhållningsregler för propaganda i och i anslutning till ett röstmottagningsställe
i enlighet med tjänsteskrivelse daterad 2018-05-27.
Sammanfattning
Enligt vallagen får det inte förekomma propaganda eller annat som syftar till att påverka eller
hindra väljarna i deras val. I vallagen framgår det även att det är röstmottagarna som ansvarar
för ordningen i och i anslutning till ett röstmottagningsställe. Förhållningsregler har tagits
fram för att tydliggöra hanteringen av propaganda och valsedlar i och i anslutning till ett
röstmottagningsställe.
Ärendet
Enligt vallagen, 8 kap 3 §, framgår det att på ett röstmottagningsställe eller i ett utrymme intill
detta får det inte förekomma propaganda eller annat som syftar till att påverka eller hindra
väljarna i deras val. Och i samma kapitel, 4 §, framgår det att det är röstmottagarna som
ansvarar för ordningen i och i anslutning till ett röstmottagningsställe.
Det framgår också av vallagen att det är röstmottagarna som ansvarar för ordningen på
röstmottagningsstället. Den som finns i lokalen eller i ett utrymme intill denna ska rätta sig
efter de anvisningar som röstmottagarna ger för att röstmottagningen ska kunna genomföras
Affischering och annat politiskt kampanjmaterial
Ett parti får inte sätta upp valaffischer i anslutning till ett röstmottagningsställe. Affischer
eller annat kampanjmaterial som sitter inom ett avstånd av ca 15 meter från lokalens entré har
röstmottagare rätt att plocka ner.
Postadress: Uppsala kommun, kommunledningskontoret, 753 75 Uppsala
Telefon: 018-727 00 00 (växel)
E-post: kommunledningskontoret@uppsala.se
www.uppsala.sePartierna ska beakta kraven i 8 kap. 3 § vallagen när partierna planerar sina valaktiviteter
avseende affischering och annat politiskt kampanjmaterial.
Valsedlar
Partiföreträdare får lämna de valsedlar som partierna ansvarar för till röstmottagare på ett
röstmottagningsställe. Röstmottagarna ansvarar för ordningen i valsedelställen och att
namnvalsedlar fylls på. Det är inte röstmottagarnas ansvar att meddela partierna att
valsedlarna tagit slut.
Partiföreträdare ska lämna de valsedlar som partierna ansvarar för i neutrala kassar utan
partisymboler till röstmottagarna. Partierna får lämna valsedlar från klockan 07.00 på
valdagen till röstmottagarna i vallokalerna.
Partiföreträdare som går in i ett röstmottagningsställe för att kontrollera valsedlarna ska ta av
sig partijackor, eventuella banderoller eller dylikt.
Valsedelsutdelning
Partier som deltar i valet får dela ut valsedlar utanför vallokaler på valdagen. Partiernas
valsedelsutdelare ska stå utanför entrén.
Partiernas valsedelsutdelare ska inte uppmana väljarna att ta deras valsedlar och ska undvika
partipolitiska diskussioner utanför entrén. Partierna delar endast ut valsedlar till väljarna,
inget annat kampanjmaterial
.
https://www.uppsala.se/contentassets/5f2ef676b13040e5aa4493bd643ef52e/arende-6-forhallningsregler-propaganda-vallokaler.pdf
Citera
2018-07-29, 20:55
  #356
Medlem
Jag kommer slå sönder dem om jag ser dem vid min eller någon annans vallokal, det ska bli ett sant nöje att se deras pannben intryckta
Citera
2018-07-29, 20:58
  #357
Medlem
Proras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Har redan skrivit att man ska kunna stå för det parti man röstar på, annars ska man inte rösta. Ett annat problem med ditt förslag är att man vill kunna personkryss och alla partier har till riksdagen ganska många kandidater så kommer bli för mycket för att få plats det på en baksida.

Stora ord om att stå för sin åsikt. Kan du kanske skriva ut ditt namn och personnummer och vad du ska rösta på här, eller var dina ord bara tomt babbel? Du har ju tidigare talat dig varm för åsiktsregistrering här i tråden, så vad hindrar dig från att börja?
__________________
Senast redigerad av Prora 2018-07-29 kl. 21:03.
Citera
2018-07-29, 21:02
  #358
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Prora
Stora ord om att stå för sin åsikt. Kan du kanske skriva ut ditt namn och personnummer och vad du ska rösta på här, eller var dina ord bara tomt babbel?


Jag står för det jag röstar på. Jag sitter inte o darrar på nätet. Kommer välja öppet de valsedlar jag tänker stoppa i kuvertet behöver inte ta ett av varje partiets heller för att maskera det

Måste ni vara i majoritet för att våga stå för er åsikt?
Citera
2018-07-29, 21:06
  #359
Medlem
Proras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Jag står för det jag röstar på. Jag sitter inte o darrar på nätet. Kommer välja öppet de valsedlar jag tänker stoppa i kuvertet behöver inte ta ett av varje partiets heller för att maskera det

Måste ni vara i majoritet för att våga stå för er åsikt?

Men du ville ju registrera folks åsikter, så varför inte redogöra för dina egna först då? Namn och nummer. Du får gärna slänga in sexualitet och hudpigmentering också. Det verkar ju vara så viktigt i vänsterkretsar nuförtiden.
Citera
2018-07-29, 21:07
  #360
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
De skriver just att det är sådana där argument som de ska hjälpa till att krossa. Ni rasister från SD och M vill ställa utsatta grupper mot varandra. Istället för att vi ska kriga mot varandra ska vi stoppa rasisterna och de högerspöken som drar i trådarna. Wahlbergsfären, stenbeck m.fl är sådan som vi ska beskatta och hindra att rasismen och ondskan sprider ut sig.

Det är vår förbannande skyldighet att stoppa SD och M och kan några goda aktivister hjälpa till att stoppa SD (något som tidigare regeringar redan borde ha gjort genom att förbjuda SD och Nordiska motståndsrörelsen).

Du skriver ”ni rasister” och sedan ”istället för att vi ska kriga mot varandra”. Vilka ”vi” och vilka ”ni”?

Är du själv rasist?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in