Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Tyckte det såg bekant ut, brukade spatsera igenom den gatan

just det området har många svenskar, kanske 1-4%. I övre åldern ökar andelen svenskar och de yngre varianterna är uteslutande hipster-fuckers som vill vara vänster-liberala. "Kvarteret" kallas för bananhusen, som går att se på satellitbild så är dem alla böjda & byggda på 60-talet, då åt proletärerna i lilla bronx.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kluff
Jaha, så det var antagligen därför det blåste förbi några polisbilar + ambulans förut. Det ska bli så skönt att flytta ifrån den här jävla stadsdelen nästa år.
Nääääääe, vad trist. Har du hört av dig till stadsdelsförvaltningen och framfört ditt klagomål? Så kanske de kan ge dig lite ljudisolering eller något.
De hade ett helt okej torg, Mildväderstorget. Tills "gör-det-själv"are (nu låter jag ju bra bitter, var bara med när första butiken (den svenska) bommade igen & så stod lokalen tom ett tag) valde att öppna olika verksamheter där, bl.a. nuvarande arabbutik som förvisso inte säljer något av arabiskt värde men köper in moms-skattad mat och säljer det i moms-skattepliktig verksamhet, d.v.s. med dubbel skatt

(inköp: Willys Vårväderstorget)
För övrigt aldrig sett så många omålade polisbilar som där, faktiskt aldrig sett uniformerade poliser åka i omålade bilar alls, förutom där.