Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Jag har sett filmen & kan absolut inte dra slutsatsen att "så gott som alla svängde över på hennes sida" utifrån vad som syns på filmen. Det tror jag inte heller att så många andra gör.
Ni aktivister tror alltså på allvar att ni har någon slags majoritet av befolkningen bakom er?

Du uppfattar tydligen bara vad du vill uppfatta. Du måste väl i herrans namn se och höra att folk är kritiska från början för att sedan svänga och till och med applådera henne flera gånger.
Det är ju det som utlöser att hon börjar gråta. När hon inser att hon fått både passagerarnas och personalens sympatier så släpper spänningarna hos henne och tårarna kommer.
Den personal som skrikit åt henne och försökt ta hennes telefon tystnar och börjar med största sannolikhet diskutera den uppkomna situationen i cockpit eller annanstans varifrån vi inte kan höra.
Du måste vara både blind och döv. Det är ju just sympatin och medkänslan från övriga i planet som leder till att hon lyckas med sin modiga aktion. Som svar på din fråga tar jag uppgifterna direkt från IRL.
BTW. Jag är ingen aktivist. I frågan om de ensamkommande intar jag en avvaktande och neutral hållning. Jag låter dom sköta detta som det angår.