2018-07-25, 00:02
  #17917
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Banannn
Enligt EGT hade SD en relation med offret.
Kom det som en nyhet för dig i denna tråd? Vad vill du med denna kommentar?
Citera
2018-07-25, 00:17
  #17918
Medlem
Netherworlds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodTanke
Stämmer kanske inte faktiskt när jag tänker efter.... men inget som berör detta.
Men som sagt, i sak stämmer nog det. Duger det lulliga svaret?

Du verkar osäker på det. Jag tolkar det som OM det har hänt, så har det inte hänt ofta iallafall.
Citera
2018-07-25, 00:43
  #17919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Tack!

Konstigt att hon inte postat några
foton på AL och inte skrivit ut hans
namn på Insta vid detta tillfälle.
Var han "hemlig"?
Var AL, vid tillfället, redan upptagen i en annan relation kanske? Någon som vet?
Citera
2018-07-25, 00:44
  #17920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schazz
Lite läskigt att det där faktiskt kan stämma in på åtminstone UW och NW också.

Nja. Har svårt att tro det då TR anser att SD är den skäligen misstänkte för gärningen vilket innebär att det finns en bevisövervikt för just honom. Objektiv och konkret sådan.

Digitala kontakter har nog polisen full koll över.

Förundersökningen pågår för fullt. För varje analys av tekniskt material som droppar in från NFC byggs pusslet sig starkare. Bit för bit.
Citera
2018-07-25, 00:49
  #17921
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flixa81
Du verkar vara ute efter att hänga ut Lenas son?
Har du något emot honom?
Du tror inte utredarna noga förhört och gått igenom alibi för de närstående?
Du har inte det minsta empati för barnen som förlorat sin mor?
Vänta med att spekulera tills sonen i så fall tas in på förhör. Han har aldrig varit intressant i utredningen.

Hur är det om t ex nu en minderårig börjar tas i på förhör för grova brott som mord? Förr har det blivit väldigt tyst och locket på i sådana fall och ingenting som polisen går ut med förrän det är bevisat bortom allt tvivel d.v.s kan gå till åtal.
Nu när polisen äntligen börjat arbeta brett efter de insett att de inte får in mer på SD som räcker till mer än skäligen och därför bestämt sig för att ta bort avspärrningarna av bostaden och ge tillbaka hans bil osv.
Synd att de inte kommer gå till TR för att ta bort skälig misstanke officiellt på honom än förrän de har minst sannolika på den nya.
Citera
2018-07-25, 01:00
  #17922
Medlem
LimeTimes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodTanke
Kommer inte svara på den direkta frågan. Det finns i logiken i vad vi vet, vad hon MINST har gått in med (redan avhandlat).
Varför jag inte går djupare in på det är att uppgiften kan slå tillbaka på uppgiftslämnaren.
Men nu är uppgiften ganska gammal och säkert redan läckt. Kanske kan "avslöja" att vid omförhandlingen så presenterade åklagaren underlag som inte alls stämde.

Jag TROR att det har med vittnet att göra, tror att åklagaren gick in med vittnet vid omförhandlingen och hon kunde inte använda det enligt TR i så fall.
Finns lite mer råfakta som åklagaren kan ha tagit upp, men jag tror inte det.

Du skriver två olika svar ovan. Logik är ett, uppgiftslämnare är ett annat. Vilket stämmer?

Du skriver också att uppgiften är gammal och säkert redan läckt. Eftersom ingen annan har koll på sakframställan så undrar jag även hur du kommit fram till detta?

Vilket underlag av åklagaren stämde inte? Och hur vet du det? Det framstår som mycket rättsosäkert att åklagaren lägger fram oriktiga uppgifter. Kan du utveckla detta? Enligt vem är underlaget falskt?
Citera
2018-07-25, 01:05
  #17923
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Känns som att om vittnet hade kunnat identifiera LWs röst hade vi fått veta det?
Eller så är det "super secret".

Vittnet som verkar vara boende i området dvs en granne till både LW och SD borde känt igen SDs röst också. Varför kände hen bara igens Lena?
Av uppgifter som framkommit verkade SD mer nära med sina grannar, han frågade dem t ex om de skulle ha färskt bröd och/eller fika också när han skulle handla.
Lena å sin sida lånade t ex tomater en gång av sin närmaste granne och det verkade vara den första gången de pratat iom Lena först då insåg vilken trevlig granne hon hade.
__________________
Senast redigerad av Rosamund 2018-07-25 kl. 01:06. Anledning: Stavfel
Citera
2018-07-25, 01:13
  #17924
Medlem
LimeTimes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodTanke

DNA (som tar 3-4 dagar, upp till en vecka att analysera), gav inget konkret besked till åklagaren att ta med i häktningsförhandlingarna. Kvar att hoppas på är annan teknisk bevisning, som tar längre tid och inte var klar till förhandlingarna. Dessa svar kan ha trillat in, men det kan åklagaren vila på, det finns ju inga restriktioner på SD.

Källa på tiden för DNA-analys?
Citera
2018-07-25, 01:20
  #17925
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
/-/
Synd att de inte kommer gå till TR för att ta bort skälig misstanke officiellt på honom än förrän de har minst sannolika på den nya.

Menar du alltså att åkl/polis behöver någon form av 'tillstånd' från TR för att kunna avskriva SD som skäligen misstänkt?
Citera
2018-07-25, 01:21
  #17926
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fleudhesten
Man blir förundrad över en del spekulationer i denna tråd. Självklart är den närmsta kretsen i LW’s liv synad och säkerligen avförd, det verkar ju inte finnas något som pekar mot ett annat håll än just mot SD, som åklagaren också nyligen har poängterat. Empati saknas från en del håll, det håller jag med om

Empati saknas också från det håll som håller SD som skyldig och utan minsta tanke på att han kanske inte är det förstör man både hans och hans frus och barns liv. DET om något är empatilöst förstöra en potentiellt oskyldig människa och dennes familjs liv genom att här tvärsäkert yttra sig om hans skuld.

Så varför ska det vara mer empatilöst att enbart spelukelera om alternativa GM som ja råkar vara sonen. Kan garantera att hans liv förstörs knappast mer än SDs samt hans barns liv av detta.
__________________
Senast redigerad av Rosamund 2018-07-25 kl. 01:24. Anledning: Stavfel
Citera
2018-07-25, 01:29
  #17927
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Osamaj
Var AL, vid tillfället, redan upptagen i en annan relation kanske? Någon som vet?

Eller var han på "hemligt" uppdrag i Sälen
Citera
2018-07-25, 01:35
  #17928
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schazz
Lite läskigt att det där faktiskt kan stämma in på åtminstone UW och NW också.

Troligtvis ingen digital kontakt? Eller om de hade det så kunde det förklaras med att de behövde planera inför sonens födelsedag.
Kan det vara därför SD övervägdes som huvudmisstänkt och man började där
Sedan kunde man inte utesluta honom på grund av ett par andra uppgifter som trots allt dök upp som talade mot honom.
Brukar polisen inte vilja kunna utesluta en huvudmisstänkt innan de går vidare till nästa eller hur fungerar det i Sverige?
__________________
Senast redigerad av Rosamund 2018-07-25 kl. 01:37. Anledning: Stavfel
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in