Citat:
Ursprungligen postat av
StudebakerHog666
Nä just tumskadan är inte så särskilt intressant.
Det som kan vara av intresse är eventuella övriga ärr. Typ i handen.
Men det har ju presenterats rimliga förklaringar till dessa.
Men frågan kvarstår: har SD gamla är på händerna? Särskilt den högra?
Jag tror att det där som ser ut som ärr bara är skrynklig hud. Kanske av rep, bandage eller gammalt bandage som tagits bort.
Det hela blir så kryptiskt om det här med ärret, och jag fattar inte riktigt vad för slags spekulation som skulle kunna ge en avstängning?
Jag förmodar att du spekulerar om att SD varit skulle kunnat varit involverad i något tidigare? Något mord? Kanske jag är ute på hal is, men får man inte spekulera om det?
Vet att det har spekulerats något om det tidigare, men om ni inte kan tala "ur skägget" så blir det många som inte hänger med i tråden?
Om gm är SD i mordet på LW, så ser allt ut som en klassiskt mord mot en kvinna. Vi har anmälningarna innan, det finns en historia med en kärleksrelation och som det verkar nu en brytning. Det är jag övertygad om.
Denna typ av gärningsman är inte den typ som kommer att mörda en random person eller göra ett lustmord. Han drivs av en helt annat motivbild, kontrollbehovet.
Möjligen blir han farlig för sin nästa sambo, sitt ex eller någon annan älskarinna som han inte kan "kontrollera".
Det är vad jag tror.