Citat:
Ursprungligen postat av
fantasnus
Stoppat i mig 14mg xanor inom loppet av fyra-fem timmar. Känner mig trött och seg men jag skulle inte påstå att jag mår bra. Inte heller att jag kan sova. Bara fått 20st av farbror doktorn så det blir inte så mkt bättre än såhär. Lite tolerans sedan innan men absolut inget nämnvärt. Tagit i perioder med långa mellanrum och alltid efter ordination. Inga problem att sluta rakt av då.
Kan jag göra nåt för att få mer ut av detta? Känns så jäkla klent. Xanor är toppen när man har överjävlig ångest men i annat fall förstår jag inte tjusningen. Har en flaska vin hemma - folk verkar ha delade meningar om det där.. vad säger ni? Jag vill bara få nåt ut av skiten.
Tidigare brukat oxy men slutat och jag antar att man mer eller mindre medvetet jämför rusen vilket ju är helt meningslöst då de är två helt olika preparat. Känner inget rus på xanor. Bara jobbig trötthet utan att kunna sova. Oxy + xanor är däremot guld. Men det är ett avslutat kapitel i mitt liv.
Saknar oxy 😭
Vinet kan ge väldigt olika effekt på olika människor och olika doser, ska de blandas så ska det göra med STÖRSTA försiktighet. Nu har ju du tagit ganska stor dos alpra och ett glas vin eller några klunkar gör ju naturligtvis mycket större skillnad än ifall du hade tagit 5 mg.
Vid lägre doser så blandar jag gärna med ett glas, det gäller att hålla sig till små mängder, men alla är olika och har olika tolerans, vissa kan ta ett par mg och hälla i sig uppåt 5 glas och klara det bra, medan vissa snear på samma mängd alpra och ett glas vin.
Har du god kontroll på dig själv så är det supertrevligt att blanda, skulle testa med att ta några klunkar, vänta ett tag kanske 20-25 min och se hur det känns och eventuellt ta några klunkar till. Skulle inte dricka mer än ett halvt-ett glas med tanke på mängden alpra