Citat:
Ursprungligen postat av
Fri
K G Bergström ska just ha konstaterat att Alliansen just gjorde det, sedan igår till idag angående partifördelning av utskottsordföranden. De drog upp i allmänhetens ljus, stort, att de INTE kommer att låta Riksdagis största parti få några utskottsordförandeplatser efter valet. För att de är mobbare och 30% av svenska folket är "nazister" enligt Annie Lööf.
Detta är enligt mig något helt nytt. En etablerad journalist anser att fortsatt utfrysning av sd är kontraproduktivt. Det är guld med dylika artiklar, sds legitimitet ökar för varje tillfälle.
Jag börjar mer och mer tro på ett riltigt dunderval (28%?). Allt, precis allt går sds väg och har så gjort ett bra tag nu. Det går så in i helvete bra att man börjar bli smått orolig.
Kände även idag att alliansen snart satt sin sista potatis.
Skål bröder och systrar!! (grill, vin och sol gör en lätt euforisk.