Citat:
Ursprungligen postat av
Smokkkizz
han har inte tillgång t det på kvällen, han läser böcker på kvällen!
Jag anser även böcker som störelsemoment. Kan läsa hela natten om jag har en bok. Ligger man helt tyst i sängen utan någonting alls så somnar man tillslut. Även om det inte går bra första natten så kommer det gå bättre och bättre.
Både jag och brorsorna har haft ”sömnproblem” och tagit tabletter och skit men i vårat fall är huvudproblemet garanterat dator, mobil, bok osv i sängen samt dålig dygnsrytm.
Tror det är betydligt vanligare än många förstår. Man känner ingen trötthet när man gör något man har ett ”beroende” av.
Nu kanske denna killen har värre problem men kommer knappast bli bättre av att han fortsätter göra andra saker än att sova i sängen. Ligger fortfarande uppe till 04 rätt ofta om jag fastnar med serier, chatt eller bok vid läggdags.
Edit: Pro tip
Förstår att detta kanske inte är en optimal lösning i nuläget men värt en tanke.
Killen behöver en flickvän eller dylikt att sova med.
Menar inte nödvändigtvis att de måste ha sex, enbart sova.
Det är ärligt talat enda sättet jag kan somna innan tidiga morgontimmarna.
Då är det kul att gå och lägga sig så man gör det tidigt, och när tjejen vill sova ligger man tyst för att inte störa och somnar snabbt själv också, även fast klockan bara är 22.
Tror inte många vuxna tänker på det, men vuxna går ofta till sängs tillsammans.
Att som ung kille gå och lägga sig ensam när man kan göra så mycket annat är inte kul. Det känns som man missat något, dagen är bortkastad osv. Omöjligt att somna då.