Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Det är lite sorgligt när man som jag, svensk sedan många generationer, alltid röstat åt vänster bor i Kroksbäck ett år för att hyran var låg och jag pluggade. Alla rynkade på näsan när jag sa att jag skulle flytta till Kroksbäck. Men jag tänkte: "Där bor ju barn så hur illa kan det vara?"
Under året jag bodde där pågick droghandeln helt öppet det kom alltid äldre killar i skitsnygga bilar och "pratade" med de yngre som alltid stod där och hängde. En kille blev påkörd med vilje och han dog. En svart man blev nerkastad från gångbron och klarade sig bara för att han lyckades hålla sig fast med armarna. Hans 1.5 års son blev knuffad och kallad saker. En kille blev allvarligt misshandlad och bilar tändes på. En man fick sin bil uppeldad 4 gånger!
Der värsta var att det i mitt hus bodde en kvinna som gallskrek på kvällarna. Hon skrek rakt ut i förtvivlan och det var så ångestfyllt. Usch efter ett år flyttade jag därifrån. Fyfan att växa upp där. Och föräldrarna lär sig inte svenska, barnen måste översätta allt och ta ett jättestort ansvar.
Integrationen fungerar inte i Sverige och vi måste nog inse och acceptera att som folk håller vi oss på avstånd, vi gillar inte främlingar. White flight börjar vid 4% i Sverige och det är lägre jämfört med många andra länder. Det är sorgligt (kanske), men vi är inget öppet folk. Kanske bäst att bara inse det och inte göra mer våld på oss själva. (Jag vet inte, jag har haft fel förr, kanske kan kommande generationer lära sig(?))
Jag tror inte det handlar om att "vi som folk håller oss på avstånd", och egentligen inte heller om att integrationen generellt inte fungerar. Visst, vi har haft en alltför hög invandring, och arbetslöshet och bostadsbrist försvårar integration och kan utgöra grogrund för sociala problem. Men trots dessa svårigheter finns det mängder av exempel på lyckad integration. Det finns tiotusentals invandrare som fungerar alldeles utmärkt i Sverige, och som på olika sätt bidrar positivt till samhället.
Problemen är i hög grad koncentrerade till vissa specifika grupper av invandrare, vars värderingar och livsstil helt enkelt inte fungerar i moderna västerländska samhällen. De stora problemen är: islam, starkt patriarkal heders-/klankultur, extremt låg utbildningsnivå i kombination med kunskaps- och bildningsförakt, ovilja att anpassa sig till svensk majoritetskultur. Det är i invandrargrupper där man finner dessa sociala mönster som integrationen misslyckas, och brottsbenägenheten är som högst.
Titta på killarna i de kriminella nätverk som nu strider mot varandra i Malmö. De har inte invandrarbakgrund i största allmänhet, utan så gott som samtliga har en specifik invandrarbakgrund. I princip alla som ingår i de kriminella grupperingarna har sina rötter i muslimska kulturer i Mellanöstern, Nordafrika och på Balkan.
Sverige har alltså inte problem med invandring generellt sett, utan med vissa specifika invandrargrupper. Olyckligtvis är det just de invandrargrupperna vi tagit emot flest av.