Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Jag undrade bara om du menar att detta skulle påverkat opinionssiffrorna på något vis och varför båda sidor helt plötsligt skulle våga uttrycka något de inte vågat förr?
Den ena sidan har vågat uttrycka sina åsikter länge, eftersom deras åsikter är vad vi kallar politiskt korrekta. Det är den andra sidan, som nu fått en talesperson i Trump och som nu öppet vågar säga vad de länge tyckt . Debatten har varit strypt åt vänsterns favör, men är det inte längre.
Opinionssiffrorna? Jag vet inte riktigt vad du syftar på. Tidigare har den missnöjda sidan inte haft något riktigt alternativ att rösta på, utan har väl mer röstat republikanskt bara för sakens skull (agg mot demokraterna). Nu röstar de republikanskt för att de känner att Trump står på deras sida, och en hel del demokrater har ju faktiskt också gått över, även efter valet, vilket man ser i kommentarfälten på olika videos.