Citat:
Ursprungligen postat av
Hjalmar
Nyheten är efter snart ett dygn fortfarande i topp på SVT och SR. I kvällspressen fyller man som vanligt på med nytt uppifrån, inget konstigt. Du är välinformerad och välformulerad, vad kommer det sig att ditt omdöme svajar så fort det handlar om media?
För att jag känner flera av journalisterna privat vissa av dom har jag nämnt i tråden, jag är inte en som ägnar mig åt konspirationsteorier men jag VET att vissa av tidningarna har som uttalat mål att inte svartmåla Malmö.
Exempel på detta kan du se under frågestunden ifrån dagens presskonferens.
Malmöpolisen får en fråga varför just Malmö drabbas så hårt utav gängrelaterade dödsskjutningar (dansk tidning) Sinteus eller vad han heter börjar prata om närheten till Tyskland och Polen - inte en fråga som rör det uppenbara nämligen att ALLA mördade har varit araber och ALLA som figurerat i förhör varit Ickeeuropeer. I år.
Alltså vi pratar om 3 mördade och 3 allvarligt skadade. Låt säga att dom tömt en salva till, då hade vi haft fler döda än under terrorattacken i Stockholm som media haft som "head stuff" i ett jävla år.
Jag har insyn och lovar dig att mediahusen inför valet internt kommunicerat att man ska tänka på "bilden av Sverige" och inte använda ord som exempelvis No-Go zooner.