Citat:
Ursprungligen postat av
xtroverto
Tror aldrig man skjuter mot en samling om det är en av dm man vill åt. Man visste vilka man väntade på. Man ville kanske inte ¨t alla men majoriteten, annars skjuter man inte så många ur samma grupp (som också var släkt och i Malmös undre värld)
Jag tror också att man visste vem man väntade på. Någon måste ha tipsat GM eller så hade dom skuggat någon av offren dit.
Det jag menar är att det faktum att inte alla 6 blev dödade kan bero på att man siktade in sig på en eller två som var det huvudsakliga målet. Man visste att övriga också tillhörde samma gäng så man brydde sig inte om om även någon av dessa blev träffade, det räknades bara som en "bonus".
Hade man på allvar velat döda de övriga så hade det ju bara tagit 20 sekunder extra att panga på dom som redan låg ner.