Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Någon djävla ordning får det väl vara även från flumdebattörer som dig. Det blir inte ett pyramidspel bara för att de flesta lånefinansierar köp. Med den sortens idiotresonemang är även nybilsförsäljningen ett pyramidspel. Varför går du inte ut och leker med de andra barnen istället för att störa vuxna?
Naturligtvis blir det inte ett pyramidspel bara för att bostadsköp lånefinansieras.
Vad som däremot
skulle kunna vara ett pyramidspel är om alltför många försöker spara i samma tillgångar och man får en prisspiral uppåt.
Vi tar ett "exempel":
Vi säger att genomsnittsbostaden år 1 betingar ett pris på 5 medelårslöner. Det innebär att bostäderna i framtiden skall kunna bytas tillbaka till motsvarande 5 års arbetstid.
Under året så säljs 10% av bostäderna till stigande pris och år 2 så har den reala prisuppgången varit 10% i genomsnitt.
Det innebär då att bostäderna i genomsnitt skall motsvara 5,5 årsarbetstider.
Utan en massiv befolkningstillväxt så är förstås ekvationen inte möjlig såvida inte prodkuktivitetsökningen varit hela 10%.
Sedan kan man förstås hävda att bostäderna varit för billiga tidigare, att ökad efterfrågan på bostäder kommer vara så stor att folk är villiga att betala mer arbetstid för just bostäder på bekostnad av annat osv.
En del hävdar att demografiska förändringar leder till ett ökat sparbehov och det kan vara sant iofs men då blir ekvationen ännu omöjligare. Det kommer helt enkelt inte finnas tillräckligt med arbetstid att byta bostäderna mot i framtiden.
I princip inga bostäder realiseras egentligen i arbetstid. Det skulle innebära att någon jobbat i 5 år och sparat hela sin lön och sedan cashar bostaden.
Efter en prisuppgång så realiseras bostaden genom att någon annan tar ett större lån och lovar bort ännu mer av sin framtida arbetstid men knappt någon tänker sig att faktiskt betala av det med arbetstid. Man tänker sälja i framtiden till någon annan som lovar bort ännu mer av sin framtida arbetstid osv...
Någonstans tar ett sådant "pyramidspel" obönhörligen slut...om det finns. Man kan argumentera på alla möjliga vis utifrån "fundamenta" för att det inte är ett pyramidspel men principiellt så kan det vara det.