Har ni sett på Swebb-TVs utmärkta seminarium "Det stora bedrägeriet"?
https://www.youtube.com/channel/UCD2d9CSkWXxnj3fBhEj3Pyw
Begreppet "det stora bedrägeriet" ger också den bästa utgångspunkten för att förklara AfS' politik. Bedrägeriet är brett och mångfacetterat, men massinvandringen är den stora grejen. 95% som kommit hit har gjort det på lögnaktiga grunder. Alla iblandade har ljugit om precis allting i varje led av processen. En riktigt ondskefull jättebluff i massiv skala.
Så precis som med SVT så behöver man riva ner och bygga upp från början. All invandring som varit en del av "det stora bedrägeriet" behöver reverseras. Det behövs inga definitioner kring etnicitet för att genomföra det här. Konceptet är så snorenkelt så att en femåring kan förstå (men de som medvetet vill misstolka kommer såklart att fortsätta med det). Och ja, man behöver gå längre tillbaks än år 2000. Men man måste ju börja någonstans.
Att vissa skaffar thaifruar eller föds som bögar är inte en del av "det stora bedrägeriet". De är inte ens politiska frågor.
Det är detta som Jeff Ahl pratar om när han skriver till NMR att AfS inte repatrierar på etnisk grund. Visst blir det ett stort överlapp mellan "det stora bedrägeriet" och "etnisk grund", men återvandringen baseras likväl inte på en etnisk grund - och det är en viktig princip! Låt mig ge några exempel: Kille som blivit hitadopterad ifrån Sri Lanka. Vart skulle man skicka honom? (om man nu tänker repatriera på etnisk grund). En svensk kvinna skaffar barn med en utomeuropeisk man, och barnet blir mulatt. Vart ska man skicka honom?
Om det bara handlat om thaifruar och utomeuropeiska adoptioner, så hade jag inte ens engagerat mig politiskt. De som oroar sig över "rasfrämlingar" i alla dess slag står för något väsentligen annorlunda än AfS.
AfS gillar inte när en lömsk och förtryckande stat går in sätter sig på folk och saboterar i deras privatliv - därför ska sånt reverseras. En grundidé är att staten ska lämna våra privatliv i fred (och att svenska folkets är statsmaktens uppdragsgivare)
De som oroar sig över "rasfrämlingar" vill ha en stat som lägger sig i folks privatliv och hindrar dem från att skaffa fruar eller adoptera barn som inte är rasligt korrekta.
Som ni ser så är det två helt motsatta principer.
Men visst, man kan vara enig i det ena och oenig i det andra. Och jag tycker mig se att även de, som vill ha en mer storebrorsaktig stat, oftast tänker praktiskt och stödjer AfS. För det AfS representerar är den stora och mycket akuta frågan. Vad man än har för slutmål så måste vissa saker tas tag i först - det fattar alla. Så låt oss få så bred enighet som möjligt kring detta. Resten kan vi väl bråka om någon gång i framtiden.