Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Det roligaste blir alla riksdagsledamöter som blir arbetslösa. "Men jag var ju på valbar plats på riksdagslistan", "jag har ju arbetat 20 år för denna lön och anställning", "jag konkurrerade ju ut en massa med intriger, falskspel och dolkhugg i ryggen för denna plats, DET ÄR MIN RÄTTIGHET ATT FÅ DENNA RIKSDAGSPLATS".
Varför tror du DÖ infördes? ,jo för att alla visste att fälldes Löfven skulle han som hämnd utlösa nyval.
Ett nyval som enbart SD skulle tjäna på.
Så då var det viktigare att behålla de uppvärmda platserna vid köttgrytorna ,än att genomföra den politik man lovat väljarna.
Men liksom att pissa i brallan värmde det skönt från början ,men nu börjar det vara kallt och äckligt,och man inser att hade man tagit nyvalet hade man kunnat arbeta upp väljarnas förtroende inför höstens val.
Men nu gick det som jag med flera förutspådde ,SD går framåt som en kanonkula och kommer att krossa gällande ordning..