Citat:
Ursprungligen postat av
Methos
SHK tar inte hänsyn till lärarnas väldigt långt gångna ansvar för barnen. De nämner inte det ansvaret överhuvudtaget. Givetvis kan du bötfälla föraren för att barn är obältade, det finns ganska många förare som har blivit det.
Fråga Gordon vad termen garantansvar betyder så ser du att det egentligen är lärarnas fel (sorgligt nog, och ett megaproblem i svensk skola).
Nu var det ju inte heller så att föraren kunde göra något åt de obältade barnen, då han körde fordonet. Däremot kunde lärarna ha gjort något, framförallt åt flickan som bestämt har sett någon film om att man inte skall ha bälte på sig.
Nu är citatet direkt från haverirapporten så det är inte min hänvisning.
Ganska häpnadsväckande att så få personer hade bälte på sig. Till och med de flesta av ledarna hade inte bälte, trots att de tidigare uppmanat eleverna att ha bälte. Moraliskt sett anser jag att förarens ansvar för de som dog inte är så stort eftersom de valde att inte ha bälte. Juridiskt sett kan det dock diskuteras var skulden ligger. Garantansvaret - jag tror inte det kan sträckas ut så långt som du säger. Har ledarna/lärarna uppmanat eleverna att ha bälte, så tror jag att de har uppfyllt både garantansvarets krav och trafikförordningens krav. Dvs de måste inte göra mer än så.
Varifrån får du uppgiften om att flickan skulle ha
sett någon film om att man inte ska ha bälte på sig när en buss välter? SHK återger flickans yttrande, det är riktigt att hon och en till person tog av sig bältet precis innan kraschen. Det nämns även i något av förhören, att hon hade ropat så precis innan det välte. SHK menar att allt talar för att bältet istället är bättre att ha på sig vid en olycka (uppenbarligen).
Vet inte om flickans yttrande kan komma sig av en tidigare busskrasch i Borås-trakten 2014, där flera fick sina armar avslitna och jag vill minnas att det var någon diskussion om att bältet kunde ha påverkat på något sätt? (Högst osäker). Berätta gärna mer om du vet.
TILLÄGG: Bussolyckan i Tranemo tänker jag på. Notera att såväl Borås som Kinna (Marks kommun) ligger nära Tranemo. Eleverna, som kom från Marks kommun, kan säkert ha hört en del om den olyckan.
Mitt inlägg följer nedan, där jag anger vad jag tror om skuldfrågan efter att ha läst FUP (från tråden om själva händelsen, länkad till tidigare):
Jag tror inte han döms. Om han döms vore det nästan en skandal. Jag har läst en stor del av FUP:en (både huvudprotokollet och tilläggsprotokollet). Det finns inte någon bevisning gentemot föraren överhuvudtaget, med ett undantag. Det enda som pekar på att föraren begått brott är vissa antaganden som gjorts i Statens haverikommissions (SHK:s) rapport, som finns bilagd i förundersökningen.
SHK har i sin rapport kommit fram till att det är sannolikt att föraren var trött. Man har gjort en analys av tidpunkten när olyckan skedde och när föraren senast sov. Det är allt, det är sannolikt att han var trött men det anges också att det är individuellt för olika människor. Man vet alltså inte att han somnat, man vet inte ens om han var trött. (Själv förnekar han såväl trötthet som sömn. Inte i något av förhören har han ändrat ståndpunkt eller gjort medgivanden av något slag). SHK påstår sig också ha uteslutit andra tänkbara möjligheter till olyckan, däribland att bussen hade något tekniskt eller mekaniskt fel.
Åklagaren har alltså väckt åtal baserat på sannolikhetslära och uteslutningsmetoden - i ett brottmål? "Eftersom ingen annan anledning till olyckan har bevisats, så är den enda återstående möjligheten att du somnat". Vad är det för åklagare som jobbar med detta egentligen, vi dömer inte folk baserat på sannolikhet. Ett åtal ska vara styrkt, eller som det ofta uttrycks, bevisat bortom rimligt tvivel.
I åklagarens gärningsbeskrivning nämns inte ens på vilket sätt föraren skulle ha brustit i trafiksäkerheten. Det nämns bara att han gjort det. Om man anser att han somnat - vilket FUP:en nog talar för att man anser - så måste det ju anges i gärningsbeskrivningen att föraren på grund av trötthet/sömn i väsentlig mån har brustit i trafiksäkerheten.
.