Citat:
Ursprungligen postat av
alotraz
Blir en tre-fyra blanketter när du ska starta firman. Efter det är det enda du behöver fylla i en momsdeklaration, och en bilaga i din inkomstdeklaration. Så länge du sköter bokföringen löpande och har ett vettigt bokföringsprogram tar detta max en timme per år.
Är det befogat med bokföringsprogram om man inte gör några inköp och håller reda på själv hur mycket man fakturerar i månaden?
Det jag förstått hittills är att man lämnar in en preliminär deklaration på hur mycket man tror att företaget kommer att dra in, och sen betalar man skatt på det en gång i månaden.
Sen i slutet på året så deklarerar man hur mycket man faktiskt drog in, och får antingen extra skatt eller skattebäring.
Relaterad fråga (mest nyfiken, tror inte det kommer vara så relevant här): Vad händer om siffrorna är helt skeva, t.ex. om man drar in 20 gånger mer än man angav? Finns det nåt lagstadgat kring det?