Hämtade tillbaks ett gammalt inlägg här, ifrån 2018-01-31, 06:26:
Citat:
Ursprungligen postat av
Europe
Här uttrycker Özz sin chock och bestörtning när han precis hade fått reda på att han och/eller hans familj hade (svart) finansierat en terrorist:
https://www.expressen.se/kronikorer/ozz-nujen/vamjeligt-anna-kinberg-batra/
Det är märklig krönika att Özzen inte nämner något om sina egna affärer med Akilov plus att han uttalar sig som "vi svenskar" etc, sen låter det annat ljud i skällan i den sista med "klump i magen". Plötsligt så är han ingen svensk
Populism var det ja, men ingen sa att det också var populism att släppa in kreti och pleti, Ingen är illegal, Refugees Welcome, Allt åt Alla, etc. Det är ju också en slags populism, eller hur ?
Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Utan att direkt ha kollat kronologin så skulle det ju kunna vara så att man från början hade som plan att tjäna storkovan genom att ha husen som flyktingförläggning. Men sen gick botten ur den marknaden & man satt med en massa stora hus.
Inget underbyggt alls från min sida, bara en vild spekulation.
Fast det tyder ju på att dessa asylkramare är rena rama amatörerna när det gäller att renovera hus, de kan antagligen ingenting om detta. Och hur lång tid det tar ? - Några blir sjuka, det blir dåligt väder, Gotland är ju erkänt för sitt usla väder större delen av året
Özzens målande poesi om att 2018 blir ett skitår, är väl för att
The Amazing Nujens insett att de fått ett klantigt utfört jobb för pengarna. Och att de nu börjar inse vilket stort slukhål som öppnat sig i Tingstäde projektet dit de bara öst in pengar till ingen nytta.
Tex att golvvärmen läcker, pga att det kanske frös i vintras, och de får hugga upp golvet igen och lägga om det ? Vad fan kostar sådant då ?
Förmodligen är det bara klantigt utfört, en hel del byggmaterial kan ha försvunnit i stölder mm, eller att asylanterna köpt byggmaterial och sålt det vidare ultrasuperdupersvart sedan.
Som asylanter som jobbar som svartfötter på ett bygge så kan ju den "svarte arbetsgivaren" inte stämma dessa för stölder. eftersom det inte finns några bevis för att dessa befunnit sig på platsen.
Så så ligger det till, det är inte så värst praktiskt på lång sikt att ha svartjobbare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Carinah78
Vill inte hålla på med att recensera inlägg, men det där inlägget är riktigt, riktigt bra!
Det sista du skriver, det där om att "vi har varit naiva", det är väl det som MSM-journalisterna nu kanske har insett? Nu vet de inte hur de skall kunna dölja sin naivitet och ovilja att granska vissa samhälleliga företeelser. Som t ex utbrett utnyttjande av asylanter och papperslösa. Som att en advokat, till råga på allt kvinna och kurd, tycks ha utnyttjat svart arbetskraft i stor omfattning. Man skriver inte, Man tiger.
Tackar --- MSM står och viftar med flugsmällorna och försöker fånga skitklumparna som flyger runt nu överallt när skiten träffat fläkten, och undvika att bli träffade. Kan ju hända att några toppar inom MSM är insyltade på ett sätt som inte är så värst nyttigt för karriären. Information är ju viktigt för MSM, och det har ju förekommit tidigare att MSM varit tvunget att "köpa information", och då med svarta pengar, eller i vart fall pengar som är utanför bokföringen. Jag skulle ju gissa att tex EXPO m fl sitter på sådana kanaler att skyffla pengar.
Det kan ju också hända att
The Amazing Nujens har någon slags hållhakar på MSM eller direkta hot emot MSM, vilka vet vi ju inte så noga Och tex Rickard Damm verkar ju ju vara en relativt betydelselös figur i sammanhanget. Samtidigt så kan det ju vara så att MSM vill suga på karamellen så mycket det går och låta Flashback eliten göra jobbet...
Citat:
Ursprungligen postat av
idealistjavisst
Precis! Att de heller inte skrivit en rad om den frapperande "slumpen" att Debbie är asyladvokat, har 95 % av sina inkomster asylrelaterade (enl uppgift här på fb)/kolla med adv samfundet ifall hon inte bör bli granskad, att ingen teater verkar bli av, spekulera i om det skulle bli asylboende ist - så som de skulle ha gjort ifall det hade varit en SD-ledamot låt säga som hade betalat svarta pengar..de hade vi fortfarande fått dagliga uppdateringar och hela nätet hade svämmat över i åsikter.
Hmm, vi ska kanske inte klanka på MSM så där in absurdum, eftersom även MSM sitter i ett informationsvakuum i det här. MSM har ju knappast insyn i bankernas kontouppgifter, de sitter bakom sekretess. Och det är bara polis åklagare och domstol som kan häva den.
I och för sig om MSM mutade någon bankanställd så kunde det vara teoretiskt möjligt ja, fast den bankanställde lär då få se sig om efter ett annat jobb ganska så kvickt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymaalko
Väljer polisen att gå in i mamoste nujens konto, kommer man att finna de övriga svarta transaktionerna som är i mångmiljonklass vilket leder att skaka galler.
De svarta pengarna som mamoste nujen betalade till akilov med är toppen på ett isberg.
Det kan säkert vara riktigt, att så är fallet. Mamoste tyckte nog inte att de enskilda beloppen var så stora, Men om hans konto haft en stor omsättning så är det ju starkt misstänkt indikation att kontot använts för svarta affärer. Mamoste hade nog ingen tanke på att konton med hög omsättning också flaggas som skumma. För tex Akilovs del så omsatte ju hans konto 197000 kr på kort tid, medans bara uppskattningsvis ungefär 30-35000 kr kan ha kommit ifrån Migrationsverket.
Hmm, läste på om Kurdistans historia och traditionellt sett så har opiumodling och opiumhandel och herointillverkning varit en stor ekonomisk faktor i hela regionen som kan kallas Kurdistan. Turkiet under Erdogans tid har ju försvårat för all sådan knarktrafik och det är väl inte konstigt att kurderna är snea på Erdogan som tagit bort deras ekonomiska bas. Alla PKKs höjdare plus de andra grupperna som härjar där, har haft knarktrafik som primär inkomstkälla.
Istället för Turkiet så är det hör och häpna tex Uzbekistan (!) som nu är ett av flera transitländer för knarktrafik framförallt ifrån Afghanistan, och till viss del Kurdistan. Och förmodligen har IS knarkpengar och plundringspengar hamnat i Uzbekistan
Nu tror jag inte att
The Amazing Nujens är en liga som intresserar sig för knarktrafik, nä de har hittat något annat som ger stadiga pengar. Antingen asylanter eller tex ockerverksamhet
Undrar om hur PK nu tycker om att få sin hyllade mångkultur nerkört i halsen ?
Det är bara att svälja, medicinen är besk
MSM kan ju fråga svågern om inte de har annat för sig...