Citat:
Ursprungligen postat av
Gynekologstol
Under min tid som SD-väljare så har jag bland annat varit med om att:
- Följa rösträkningen på länsstyrelserna för att överhuvudtaget få reda på Sverigedemokraternas valresultat
- Bli positivt överraskad över att Mikael Jansson fick 5 sekunder (bokstavligen) i SVT inför valet 2002
- Titta på stapeln övriga i OU för att på det sättet uppskatta hur SD låg till i opinionen
- Fundera över om SD kommer att tappa röster på grund av att valsedlar saknades i vallokalerna
- Höra 7K öppet håna SD-väljare och säga att de aldrig kommer att komma in i riksdagen
Till det kan läggas att media hade en praxis under flera år att man aldrig fick skriva Sverigedemokraterna utan prefixet “främlingsfientliga”. Om journalisten missade att knöka in det ordet framför blev det rödpenna och tillbaka till skrivmaskinen. Bonuspoäng utgick om man dessutom fick med “högerextrema”. Lena Mellin fick alltså full pott för denna text från kyrkovalet 2005:
Högerextrema sverigedemokraterna storsatsar i kyrkovalet på söndag. Partiet hoppas på 4 procent av rösterna. Blotta tanken ger de andra partierna skrämselhicka.
Jimmie Åkesson är ordförande i främlingsfientliga sverigedemokraterna. Hans mål är att partiet tar sig in i riksdagen i valet nästa år.
Så sent som början av 2014 genomled jag en livestream från Publicistklubbens möte där det hölls en het debatt om huruvida de skulle kallas rasistiska eller främlingsfientliga. Jonna Sima lobbade väldigt hårt för rasistiska. Arnstad nöjde sig inte med något av alternativen utan argumenterade för att de bör tituleras “fascistiska” SD. Han pratade så länge och asperger-invecklat om sin motivering att ordföranden och moderatorn Stina Dabrowski fick spader och bad honom komma till saken.
Särskilt irriterade var aktivistjournalisterna över att SR hade en policy inför valet att förhålla sig opartiska. Bland annat var det en hätsk TV-debatt där Ehsan Fadakar ställde Cilla Benkö mot väggen för att hon inte höll med om att programledare på SR borde vara skyldiga att ta ställning mot SD i varje program de medverkade.
(Att befinna sig mellan Fadakar och en vägg uppskattas numera inte av kvinnor, vilka för övrigt sägs strömma till SD just nu enligt SIFO).
Det vi bevittnade då var konstruktivisternas sista strid mot SD. Den här gången har de gett upp. De spelar luftgitarr inför varandra så att det känns som att de kämpar på som vanligt, men det kommer inget ljud ur förstärkaren.