Citat:
Ursprungligen postat av
Energiknippe
Problemet är att det bara är idioter som svarar honom. Det är ett av de största problemen med SD, alla muppar som stolt deklarerar att de minsann ska ”rösta på Jimmy och att de hoppas att svetsaren blir våldtagen av en somalier”. Gör alla en tjänst och håll er borta från sociala medier.
Visst är det jäkligt onödigt och fånigt att uttrycka sig som du beskriver. Men sanningen är ju att eländet pågår hos alla sidor. #jagärhär-medlemmar som jagar livet ur sexualbrottsoffer, trädkramare som släpper ut minkar och hotar farmare till döden, kommunister som brukar våld mot oliktänkande, osv.
Återigen, jag försvarar verkligen inte liknande attacker mot statsministern eller någon annan.
Men, jag kan samtidigt förstå att det finns individer i samhället som känner en gränslös frustration p.g.a av brott som exempelvis Somalier kan sticka ut med i statistiken.
Människor som uttrycker sig på ett slabbigt och osnyggt sätt, kanske det hade kunnat undvikas om man hade fört en öppen och ärligt statistik vad det gäller etniska grupper och brottstyper?
Citat:
Ursprungligen postat av
Energiknippe
Ser fram emot sommarens OUs för att se om kvinnorna faktiskt börjar komma till SD, då är förstaplatsen nära. Kan tänka mig att problemen som hör varma sommarkvällar till kommer hjälpa SD än mer. Ju fler som faktiskt får upp ögonen hur Sverige ser ut numera ju fler kommer att vilja ha en förändring.
Helt enig. Och i annan tråd på Flashback så har jag sett att kvinnors ökade intresse för SD har debatterats. Jag tror att kvinnor, riktiga kvinnor, har fått nog av "fittmössor" på fackpampar, FI, MP och V's stöddemonstrationer mot rasism efter att asylanter våldtagit Svenskor, etc.
Jag tror även att vanliga kvinnor känner osmak över batikhäxornas aktiviteter i relation till "ensamkommande baaarn".
Kan vanliga kvinnor inte få ordning på de korrumperade slaskkärringarna så får de vanliga kvinnorna gå lagstiftningsvägen. "Hej SD!"
Citat:
Ursprungligen postat av
snigel1
Artikeln av Johan Lundberg innehåller sanningar som bara blir mer och mer förenliga med den politiska och mediala verklighet som vi lever i. "Von oben" perspektiv mot de lågt stående individer som utgörs av "Folket".
Man blir ju egentligen bedrövad. Ingen från denna moraliskt högtstående och suveräna värld kommer nånsin att förstå.

Min fetning.
JAg är helt enig med dig.
Innan jag kommenterar, tillåt mig att repetera en länk som för mig förklarar mycket så väldigt väl.
https://kvartal.se/essaer/frn-ngonstans-till-varsomhelst-s-gick-partierna-vilse
Citat:
Hur kunde politikerna missa att hälften av medborgarna inte var med på deras mångkulturella projekt? Och varför har de så svårt att övertyga när de säger att de lägger om kursen? Det finns en förklaring. Den hittas i den dimension av politiken som frågar: Känner du dig hemma någonstans eller varsomhelst?
Det är exakt som du skriver, en stor del av det Svenska folket motsätter sig det mångkulturella projektet samtidigt som en majoritet av de som arbetar inom media och kultur har med en oerhört osnygg attityd satt munkavle på vanliga Svenskar.
Vad idioten Lidberg inte begriper är att många av de som kritiserar hans artiklar och kommentarer är vare sig troll eller nassar, utan även oroade socialdemokrater.
SD gör jackpot när Ernman, Özz, Lindberg, Zara Larsson, Annie Lööf, m.fl. spyr galla över vad de kallar "troll", "nassar" och "brunskjortor" eftersom det idag handlar om den f.d. "tysta majoriteten" som inte längre kan eller vill vara tyst.
Och när dessa privilegierade journalisterna och kulturarbetarna sätter sig på sina höga hästar och kallar sina egna gräsrötter för rasister, nassar, m.m., då går flyttlassen till SD.
Vanliga människor vill inte ha ett mångkulturellt samhälle, vanliga människor är vare sig nassar eller rasister, människor från andra kulturer är varmt välkomna så länge som Svenska värderingar respekteras, lagar följs och folkhemmet inte riskeras.
SD ligger helt rätt i tiden, valet kommer att stå mellan globalister och folkhemmet. Och enbart SD är en trovärdig försvarare av folkhemmet.
För att uttrycka mig lite halvslaskigt, vi vill att våra Svenska tjejer skall kunna gå hem på natten då de är lite pruttfulla. Det är inte bara deras förbannade rättighet utan det är även helt enligt Svenska värderingar!