Citat:
Ursprungligen postat av
charkoal
Ja, är man sjuk så är man och kan inte delta i skolmiljön oavsett intyg eller ej. Det är inte robotar vi pratar om! Hon fick väl undervisning i hemmet tills utredningen var klar. As simple as that.
Jag tycker inte det är as simple as that. När jag läste tidning uppfattade jag det som att man avvaktade tills man hade ett intyg, sen fattade man beslut och sen fick M hemundervisning. Så då tycker jag informationen från tidningen är missvisande. Fick hon komplett hemundervisning fom augusti och läkarintyg kom in i november, så måste det ha fattats ett beslut kring hemundervisning i avvaktan tills läkarintyg kommer in och medan utredning pågår. Och sen fattades det ett beslut till. Tycker inte att man kan tolka tidningstexten och rektors uttalande riktig så.
Som sagt hemundervisning hanteras mycket restriktivt och att ett barn får komplett hemundervisning under utredningstid är nog inte vanligt, antar jag, om det nu var så.