Det diskuterar ju ofta om invandrare röstar på SD eller ej. Finns det så noggrann statistik som kan bekräfta det, eller får man titta på valområden och gissa sig fram?
Snappade upp en intressant Twitt från en Fristående kolumnist på Expressen ledare.
"Heldag med Sveriges enda integrationspolis. Vi har varit i moskéer, föreningar, kolonilotter, cafeer och överallt. Längesedan jag fått lyssna till så många intressanta personer och berättelser på en och samma dag."
"Överallt idag på min rundvandring i våra utanförskapsområden, hos somalier, etiopier, kroater, tunisier, turkar osv .. muslimer, kristna, ej troende, har det närmast rått koncensus under dagen i att inga vill ha fler invandrare. Man umgås i enklaver"
Källa:
https://twitter.com/SofieLowenmark/status/996724110930731010
Nu tror jag överlag att man hellre röstar för mer bidrag än mindre invandrare, speciellt i de riktigt sunkiga områdena. Men jag ska med intresse bevaka hur SDs valresultat ser ut i några av dessa områden jämfört med tidigare. De har ju uppenbarligen goda anledningar att rösta på SD, om mindre invandring är deras önskan.
För de invandrare som kommit upp sig och jobbat hårt tror jag andelen SD-väljare kan vara stor.
Ett tag trodde jag SD skulle nå 30%+, nu är jag långt ifrån säker. Men den senaste tiden blir jag mer och mer säker på att de mer än fördubblar. Spannet 24-26% kännas absolut nåbart, och minst 2 partier åker ut, troligen 3.
De två stora partierna kommer ligga omkring 20%. Har ni tänkt på att när Juholt hade katastrofsiffror var det tidningsartiklar dagligen. Nu är det tyst om krisen, trots att S håller på att klyvas i 2 delar.
Landskapet efter valet 2018 kommer att bli
Efterkrigsliknande, med skrikande och blödande offer på vänster och höger flank.
10-15% av rösterna kommer att ha spolats ner på små skitpartier, som inte kommer att finnas representerade.