2018-05-04, 16:02
  #17869
Medlem
Brukar han vistas i frölunda den här joakim ? sett någon med red and white tröja där
Citera
2018-05-10, 00:40
  #17870
Medlem
guldankans avatar
Ett gängkonto i Handelsbanken avslöjades när polisen slog till mot Hells Angels.
Beslagtagna utdrag från kontot visar mc-gängets resor, medlemsavgifter – och misstänkta utpressningspengar.
Två HA-män - 37 och 43 år - ställs nu inför rätta efter en misstänkt miljonutpressning.

Polisen slog till på flera adresser kopplade till Hells Angels Stockholm i en gryningsräd den 21 februari i år.
Bakgrunden var en kraftsamling mot misstänkta ekobrott, enligt ett polis-pm:
”I ärendet påbörjades hemlig telefonavlyssning samt andra utredningsaktiviteter. I avlyssningsmaterialet men även i olika mobiltömningar har det framträtt en bild av att en typ av utlåningsverksamhet kan misstänkas drivas i Hells Angels-miljön.”
Två män - en 43-årig medlem i Hells Angels och en 37-årig HA-supporter - ställs under onsdagen inför rätta åtalade för grov utpressning och försök till grov utpressning.
https://mcrazzia.blogspot.se/2018/05/razzia-avslojade-hells-angels-gangkonto.html
Citera
2018-05-15, 14:56
  #17871
Medlem
VF skriver att åtal för mordet på Mikael Broberg, tidigare HA Karlstad, närmar sig. Artikel bakom betalvägg:
https://www.vf.se/karlstad/atalet-om-ha-mordet-narmar-sig/

Några citat ur artikeln:
"Snart har ett halvår gått sedan den 48-årige mannen hittades ihjälslagen vid Hells Angels klubbhus på Sjöstad i Karlstad och nu börjar det bli aktuellt med åtal, uppger åklagaren.
– Vi håller på att göra klart det nu och kommer försöka väcka åtal i slutet av maj, säger Stefan Wessberg."

"Utredningen kring mordet har pågått sedan 48-åringen hittades död på kvällen den 28 november förra året. Några dagar därefter greps två män och de har suttit häktade sedan den 7 december.
– De fortsätter att säga att de är oskyldiga.
Vad gäller misstankarna mot dem – de är häktade på sannolika skäl, den starkare misstankegraden – har de stärkts något.
– Det kan man säga. Det finns i alla fall ingenting som talar för att de här två är oskyldiga, säger Stefan Wessberg."
__________________
Senast redigerad av Mr.Slave 2018-05-15 kl. 14:59.
Citera
2018-05-15, 15:00
  #17872
Medlem
Mintafs avatar
Har sett en del HA medlemmar i centrala GBG på sistonde, något speciellt som händer eller vill de bara visa upp sig i det fina vädret?

Helvete vilka jävla muskelberg alla är. Fula motorcyklar har dom också.
Citera
2018-05-16, 20:57
  #17873
Medlem
getmoneys avatar
J.B på en H.D och 81 väst fick jag höra, detta kan ju fan inte vara sant....
Citera
2018-05-17, 07:52
  #17874
Medlem
mcmonsters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av getmoney
J.B på en H.D och 81 väst fick jag höra, detta kan ju fan inte vara sant....
Menar du gamla Crime Inc och sen Mongols Jonas...Hade han sällskap av Raffa, Joel Rapo och Jonte Krieg...Nytt chapter på gång kanske...undrar vad namnet blir på den avdelningen...?
Citera
2018-05-17, 16:00
  #17875
Medlem
Leif.Jennekvists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medina666
Revolvern har skaffat sig ny tjej, bloggare på scandal 😂 19 år och skriver öppet om att hon sitter på behandlingshem för alkolism. Någon som vet mer? Har hans skiljsmässa med Hannah gått igenom än? Såg henne på Ikea för ett tag sedan blå slagen i ansiktet som vanligt.
Blir nog skönt för henne och pojken att slippa honom.

Vad heter suggan?
Citera
2018-05-19, 07:25
  #17876
Medlem
getbusys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mintaf
Har sett en del HA medlemmar i centrala GBG på sistonde, något speciellt som händer eller vill de bara visa upp sig i det fina vädret?

Helvete vilka jävla muskelberg alla är. Fula motorcyklar har dom också.

Inget speciellt tror ja, nog bara ute å representerar/cruisar i de goa vädret.
Citera
2018-05-19, 07:26
  #17877
Medlem
getbusys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av getmoney
J.B på en H.D och 81 väst fick jag höra, detta kan ju fan inte vara sant....

Vart såg du detta?
Citera
2018-05-19, 07:33
  #17878
Medlem
getbusys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av power.rangers
Har HA eller Red And White Crew något att säga till om i den undrevärlden idag? Eller är det grupperingar från förorten som ställer och styr?
I Södertälje hade dem Södertäljenätverket, i Göteborg finns ju exempelvis familjen Alikhan. Det känns som att många av dem här förortsgangstrarna är betydligt mer våldbenägna och farligare än svenssongubbarna/killarna i HA och Red And White Crew.

Vad har Bandidos och Hells Angels för förhållande till de kriminella invandrarna?

HA har mycket att säga till om, sen kan man inte jämföra familjer/klaner med HA. Bedriver verksamhet på olika sätt. HA är nöjda med att jobba i de tysta bara pengarna kommer in till klubben. Man behöver inte skjuta alla eller kasta handgranater på barn för etablera dominans.

Ingen är intresserad av att starta krig eller putta bort en klubb som HA. Charters världen över hade vallfärdat hit om de blir hett om öronen.

Bara idioter som springer runt å drar till sig uppmärksamhet.

Allt handlar om att vara en bra moneymayker, att bidra till klubben.

Förotsgängen sitter helt habbade med noll tänk långsiktigt. Mycket backstabbing och ormbettende
Citera
2018-05-22, 11:30
  #17879
Medlem
introvertos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av getbusy
Ingen är intresserad av att starta krig eller putta bort en klubb som HA. Charters världen över hade vallfärdat hit om de blir hett om öronen.
Har du källa på att något sådant någonsin har hänt? Kan tänka mig att några danskar eller svenskar åkte lite båt i Skånetrakterna när det var som värst i början på 90-talet, men tror inte att det är mer internationellt organiserat än så. Men jag tror även att du vet bättre än mig, så upplys mig gärna.
Citera
2018-05-22, 15:49
  #17880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av phwz
Hur går de uppe i Luleå, hör man nått från HA? Är det nån som åkt?
Och finns RAWC kvar? hur många är dom isf? och haar nån åkt ut därifrån?

De smugglar lite diesel i vanlig ordning. Och utpressningar av yngre förmågor ifall de "becknar utan tillstånd" med hot om stryk och krav på struntsummor som 30-70 tusen. Jörgen sitter väl i Läbbiga skogen och motivlackerar nån tank eller hjälm.
Om han inte är påtänd med skånska tatueraren och hittar på småbus
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in