Citat:
Ursprungligen postat av
smokieknife
När JO har fått delar av sin säsongsplanering (för)störd har han ju satsat på att träna stenhårt den sista tiden inför ett mästerskap och ofta alldeles ensam, skild från familjen.
Jag tror att det var Northug(ej säker) som uttryckte det ungefär som att det är endast Johan O i världstoppen som klarar av en sån satsning OCH får det att fungera = medalj i stora mästerskap.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brewingmob
Precis, där sa du det själv. Det är bara han som kan träna ikapp en förstörd säsong och därmed finns det inget att föra över på adepter.
Tack för ditt fina självmål.
Det är precis precis sådana ordklyverier och naiv argumentation som trotsiga tonåringar använder mot sina föräldrar, för att få sin vilja igenom. Du verkar vara helt övertygad om att din tolkning av Northugs uttalande måste vara sanningen. Försök att ha ett öppet sinne istället och överlåt sådan blind övertygelse till religiösa fanatiker som har bättre användning för den.
En annan tolkning av Northugs uttalande är att endast Johan Olsson
besitter kunskapen som krävs att planera och genomföra en sådan satsning. Eller menar du att han besitter unika fysiologiska fördelar, som övriga världseliten saknar? Och vilka skulle dessa fördelar i så fall vara, rent konkret? Osynlighet? Superstyrka? Kanske kan han skjuta spindelnät från handlederna?