Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Jag skulle vilja tillägga: Vi har ju diskuterat ämnet tidigare i olika trådar, men det jag är mest förundrad över denna gång är vilka intentioner och syfte Krispan har genom att sprida denna uppenbara Fake news? Det vill säga förment faktabaserade påståenden, som efter att bevisläget har granskats, rakt igenom är osant trams och försök till defaitism. Att Krispan personligen kanske anser att det finns inbyggda svårigheter med att implementera en SD-politik, eller att han själv inte vill se den konkretiseras, är något helt annat, vill jag påpeka. Jag tror vi, och kanske även Krispan nu (om han är tillräckligt klok), kan enas om att det knappast är själva ministerstyret som i sig sätter de största (om ens några) potentiella käpparna i hjulet för genomförandet av en SD-styrd samhällsförändring (på alla beslutsnivåer).
Precis, ministerstyre är som sagt ett mycket missförstått begrepp och här har Crispy helt enkelt inte kollat upp vad som verkligen gäller.
En enskild minister får inte lägga sig i en myndighets arbete, vilket ju i sig är märkligt. Men det vore helt absurdt om inte regeringen, den yttersta exekutiva makten som av folkets representanter, dvs riksdagen, givits makten och rätten och ansvaret, att styra Sverige inte skulle kunna säga åt myndigheter vad de ska göra (Dock, att ministrar eller regeringen inte ska lägga sig i enskilda ärenden som rör enskilda personer är ju åtminstone på något sätt rimligt).
Men med Crispys logik skulle följande kunna utspela sig i Sverige:
ÖB: "Tjena Hultqvist, ÖB Bydén här."
H: "Varför ringer du nu? Har något allvarligt inträffat? [Viskar och talar snabbt] Löfvén är här så säg inget viktigt [Höjer rösten igen] Hej ÖB!"
ÖB: "Jag tänkte mest meddela att jag bestämt mig för att det är dags att trycka till Ålänningarna. De självgoda jävlarna vägrar underordna sig oss, den moraliska stormakten. Transexuella är inte ens välkomna inom Polisen där och inte heller har de några planer på att lagstifta om könsneutrala toaletter. Det är ju fan i mig skandalöst."
H: "Vaa??? Du måste skämta?
ÖB "Nej"
H: "Är du helt från vettet, människa? Vad svamlar du om? Är du allvarlig?"
ÖB: "Självklart. Varför skulle jag skämta om något så här viktigt? Har du förresten sett hur få mörkhyade det finns på Åland? Jag såg en video på Youtube om en nazist som flyttat till Åland för att han var trött på alla mörkhyade människor i Sverige och ville leva omgiven av så kallade vita. Fruktansvärt! Tänk om Sverige hade gripit in 193..."
H: "Varför har du inte konsulterat mig innan? Det här kan jag på inga villkor tillåta. Och könsneutrala toaletter och mörkhyade och 1930-tal - har du tagit FMs vänsteridentitetspolitiska propaganda på allvar? Det var ju bara för att muta lobbyisterna på reklambyråerna och godhetssignalering ämnad att mobilisera plebejerna inför valet i höst, din dumma sate!"
ÖB: "Kom inte här och obstruera nu. Det här börjar likna ministerstyre."
H: "Men... Invadera Åland. Hur ska det gå till? Vårt försvar är ju helt dysfunktionellt. Vi använder ju för fan civil mobiltelefon för att leda trupp vid övning. Vårt försvar är ju en katastrof efter Persson och Reinfeldt."
ÖB: "USA har ställt styrkor till vårt förfogande under mitt befäl. Amfibiestridsgruppen centrerad kring landstigningsfartyget America stävade genom Öresund för 32 timmar sedan. 2500 amerikanska marinsoldater, inklusive 27 bögar och två transexuella! Nu ska rasisterna på Åland få se! Och det här är sista varningen till dig, Hultqvist: Försök inte med ministerstyre här."
H "Det här kan regeringen på inga villkor tillåta! Jag har tolv ministrar, inklusive statsministern, bredvid mig här och de har hört allt du sagt. Du är avskedad med omedelbar verkan."
L: "Mali. Mart. Minna. Öööhhhh. ÖöhB! De här e... ööhh... Stefan... öööhhh.... Löfvén. Stads. Öööhh. Statsministern. Jag... Vi menar att de, de, de här... Öööh. Vi är 100, 120 här, öööhh, tio, tolv ministrar här. De här går inte. De ska vara ordning å reda. Sånt här käbbel kan vi inte ha..."
ÖB: "Jaha. Alla, jag menar alla, mina underlydande ner till sista aspirant och rekryt håller med mig. Jag har redan gett order om att de två JAS-plan som var i flygdugligt skick tillsammans med F-35orna ombord på America ska slå ut kommunikationsnoder och ledningsbunkrar på Åland om, låt mig se..., 4 minuter, och du kan ju försöka hitta någon inom FM som återkallar den ordern. Om du ens hinner försöka, vill säga."
H: "Men, du är ju helt galen. Vad är det för fel på dig? Det här är ju en katastrof."
ÖB: "Pladdra du på. Om ytterligare ca 30 minuter landstiger ett kompani med helikopter och ett med svävare och inom sex timmar har vi en hel bataljonstridsgrupp från amerikanska marinkåren på Åland. Jag har gett order om att inte ta några levande fångar, om de inte tillhör någon minoritetsgrupp förstås. Förresten kan du ta ditt ministerstyre och stoppa upp där bak. Jag kan minsann lagen."