Citat:
Ursprungligen postat av
Missan27
” pga kärlek till sin kära”
Menar du Oskar har dödat pga Hanna? Nej.
1 Hanna var en snäll mjuk person. Inte psykiskt sjuk.
2 om man mördar sina barn så kan man ljuga om allt. Man ska inte tro på en mördare.
Men du är ju sanslös. Eller anspelar ditt valda användarnamn på att du avsiktligt misstolkar inlägg och information?
Det finns många snälla mjuka personer som blivit psykiskt sjuka. Och kommer att bli. Precis som det beklagligt finns barn och ungdomar som funderar på och händelsevis begår självmord oavsett om du "vet" att barn inte funderar i de banorna.
Vad som refereras till med "pga av kärlek till..." är väl antagandet om ett tillstånd där GM uppfattar ett svårt lidande hos sin nära kära som hen i sitt av utmattning förvirrade sinnestillstånd vill befria från, och detta skulle kunna gälla båda föräldrar.
Och inte att GMs nära kära plötsligt skull ha förvandlats till en elak häxa eller trollgubbe som tvingat hen att ha ihjäl barnen.