Citat:
Ursprungligen postat av
ratanax2
Köttbullars ursprung från Turkiet = Nej , fel fel däremot ärtsoppan
Jag har hört det var kåldolmar.
Hur som helst - svenska köttbullar (a.k.a. Swedish meatballs) syftar på en viss specifik typ av små stekta köttbullar, oftast serverade med kokt potatis, brunsås och lingon. Något man äter ganska ofta i Sverige.
Jag har inte stött på köttbullar i något annat land, oavsett om romare eller någon annan började med det. Inte för att jag rest så mycket. Danskarna har visserligen frikadeller men vi är ju grannländer. Deras frikadeller är inte likadana som våra köttbullar heller, precis som att deras pölse inte smakar som vår prinskorv.
Så jag tycker nog man kan fortsätta prata om Swedish Meatballs.
Vi förstår nog alla att bara för att det heter Wienerwurst innebär det inte att den nödvändigtvis uppfanns i Wien, och att pressa kött i små puckar uppfanns inte nödvändigtvis i Hamburg.
Friterad potatis (pommes frites) kanske inte uppfanns i Frankrike (French Fries). Belgare påstår att det uppfanns i Belgien, men jag förstår inte hur man kan ta patent på att fritera potatis? Spelar det roll?
Turkiskt kaffe kommer väl också ursprungligen från Sydamerika.