Citat:
Ursprungligen postat av
Ghana
Klart det var häftigt i början, det hade nog alla tyckt. Men när man gjort det 500 gånger så tror jag det är en annan grej. Måste bli jäkligt monotont och enformigt efter ett tag när man vant sig vid statusen som världsstjärna. Detta är nog nåt vi vanliga dödliga aldrig fullt ut kommer förstå.
Ja, jag tycker dokumentären på ett väldigt bra sätt visar baksidan av en turnerande artists liv. Och extra speciellt då det i medierna tidigare bara pratats om Tim Bergling som en framgångssaga. En nyttig tankeställare för oss alla.
Sen finns det framgångsrika artister som verkligen styr själva och är extremt starka i sin karriär. Det ska man komma ihåg. Ta Madonna t ex. Hon ställer villkoren.
Jag skulle verkligen vantrivas själv, precis som Tim att flacka runt sådär. Fy fan för att vara på resande fot jämt och uppleva tomheten med att bo på massa hotell.
Men någonting med turnerandet verkar ändå han ändå ha dragits till, eftersom han tänkte börja turnera igen.