Citat:
Ursprungligen postat av
Eventor
Innerstadsbor plankar på tunnelbanan och kör inte alls bil
Majoriteten av svenskarna bor i storstadsregioner, och majoriteten av befolkningsökningen (70%) sker i storstadsregionerna, så majoriteten av svenskarna idag och ännu fler imorgon har "nära" till jobbet, och kan därför gott tuffa runt i sina elbilar med 30 mil räckvidd.
Här, läs på Boverket:
http://sverige2025.boverket.se/en-urbaniserad-varld.html
Den lilla andel som bor utanför storstadsregionerna skall så klart fortsatt köra bensin/diesel de närmaste 10-20 åren.
Jo för hipsters passar det perfekt med hipster-drift. Fungerar dom som radiobilarna på gröna lund med bara två pedaler broms-gas och ingen koppling är dom ju dessutom rent tekniskt optimala för den målgruppen.
Problemet med alla andra innerstadsbor är väl att mer än hälften av dom har mer än 40 mil "hem" till Grums eller Jönköping över; jul, påsk, midsommar, valborg, semestern, bemärkelsedagar eller på fjällsemester och det är i princip bara då dom tar fram bilen.