Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Ja de flesta verkar ha svårt att se denna tunna skiljelinje mellan empati för brottet och empati för hur en situation kan uppstå. Det är ingen mening att förklara för de som inte begriper men man får vara tacksam över att man har den gåvan. De tror dessutom att det är samma sak som sympati. Om någon mår psykiskt dåligt så hjälper det inte att personen blir informerad om hur hemskt folket i Syrien har det.
Nej, det går helt enkelt inte att uppbringa empati för en persons brott när denne mördat två barn.
Nej - det finns helt enkelt inte mycket empati för Anders Eklund sjukliga behov att våldta och döda 10-åriga Engla och kvinnan Pernilla, inte för Ulf Olsson som suiciderade efter morden på 10-åriga Helene och Jannike heller. Hos bägge förövarna låg mycket svårbehandlad psykisk sexual sadistisk störning bakom morden och Olsson suiciderade inlagd på Rättspsyk.
Ingen av dessa ville ha denna psykiska abnormitet - ingen av dessa kunde hejda sig. Men vi har absolut ingen empati för deras handling - inte för dem själva heller.
Anledningen till att ordet empati överhuvudtaget nämns i Bjärred fallet - beror på någon märklig uppfattning att det är
mer synd om föräldrar
som dödat egna barn än andras.
Någon slag föreställning om att föräldrarna ägde och beslutade över sina barn liv.
Därtill lägger man antagligen till något empatiskt för att bägge mördarna suciderade efteråt. Med det gjorde faktiskt en av de ovanstående barnamördarna också.