2018-04-11, 22:45
  #385
Medlem
Vore lite tragikomiskt om 3dje världskriget skulle dra igång via twitter.
Citera
2018-04-11, 22:46
  #386
Medlem
TemaSwegs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av redcube
Vore lite tragikomiskt om 3dje världskriget skulle dra igång via twitter.

Fast detta har varit i rullning ett tag nu.
Citera
2018-04-11, 22:46
  #387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SpartanPrepper
Inget, eller så är det terroristerna som kontrollerar förorten som har utfört den. White helmets är al-nusra front/ al-qaida

Vi kommer få svar så fort OPCW har utfört sitt FFM åt FN. Dom är på väg dit nu som tur är.


FFM = Fact finding mission

Ah.. Här har vi svaret..

Terroristerna har kanske utfört en gasatack som inte hänt (false flag)!

Jättelogiskt....
Citera
2018-04-11, 22:48
  #388
Medlem
sebno1s avatar
Där försvann det ryska planet från Flightradar24...
Citera
2018-04-11, 22:49
  #389
Medlem
CharlieMartels avatar
USAs flottenheter allvarligt hotade....

Tänk om dom slutar som undervattensspöken som KoreaKim sa en gång
Citat:
Now, satellite imagery and reports indicate that 11 Russian warships have left port in Syria, including a submarine.
http://nordic.businessinsider.com/russia-navy-moving-us-syria-bluff-2018-4/
__________________
Senast redigerad av CharlieMartel 2018-04-11 kl. 22:52.
Citera
2018-04-11, 22:49
  #390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cobber Kain
Varför vågade inte Barack Obama attackera Syrien för fem år sedan?
Vågade?! Tror du det på något sätt handlade om att han inte vågade?

Citat:
Ursprungligen postat av Kurango
han fick inget stöd i kongressen. han stod typ själv

Nej, han stod inte "typ själv" utan flera viktiga ledande figurer - de ständiga krigshetsarna - försökte få till ett angrepp. Kongressen sa inte nej utan sköt upp det hela.

Och oavsett det så behöver USA's president definitivt inte majoritetsstöd i kongressen för att avfyra några sketna Tomahawks (för visst var det de som var aktuella? Mr President kan ju trots allt på eget bevåg avfyra kärnvapen, om han skulle vilja.

Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Dessutom lite skillnad på att attackera ett militärt mål och ett civilt bostadsområde?
I ett riktigt Totalem Krig försvinner gränserna mellan militära och civila mål och begreppet "civil" blir irrelevant, men där befinner vi ju oss ej idag: det spelar ingen större roll vem som attackerar civila och vem som drar sig för att skada dem; oavsett vad som faktiskt hänt så kommer vår del av världen, den rika och mäktiga delen - Väst - att följa USA/NATO-allierade och Världssamfundet är knappast opartiskt i någonting som har med USA vs dess konkurrenter att göra.

Det är den bild som förmedlas på ett någorlunda trovärdigt sätt som blir den praktiska sanningen oavsett hur förljugen, falsk och snedvriden. Pekar man ut Assad eller Putin/Ryssland som skurken så räcker det i princip med det.

Det är såklart likadant i Ryssland och Kina, fast med sina egna agendor i stället för USA's.
Citera
2018-04-11, 22:50
  #391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Har man det minsta hjärna, eller erfarenhet av ryssar, så vet man att det i 99% av fallen förhåller sig precis motsatt rysk version.

Jo. Det verkar onekligen så, eftersom att varenda jävla land tycks tycka olika än ryssland, och att dom alltid blir missförstådda.
Citera
2018-04-11, 22:51
  #392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jhww82
Tror du verkligen USA skulle bomba Syrien pga av TV-bilder? De lyssnar nog mer på sin egen underrättelsetjänst samt annan internationell personal på plats än vad SVT och andra medier rapporterar om.

Hur tungt väger vittnesmål? Väldigt tungt. Hur tungt väger hundratals vittnesmål? Blytungt!

Vart är dom hundratals vittnesmålen och vad är det i vilket fall som säger att det är Assad/Ryssland som är ansvariga.

Den här publicerades 2'a April :

https://www.nyatider.nu/dramatik-bortom-allmanhetens-kannedom/

Det är kusligt att det som beskrivs verkar ske ändå nu. En fråga är exakt hur massiva attackerna kommer att vara.
Citera
2018-04-11, 22:51
  #393
Medlem
jhww82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av redcube
Vore lite tragikomiskt om 3dje världskriget skulle dra igång via twitter.

Andra världskrigets hatretorik spreds via radio
Tredje världskriget kan lika gärna bero på internet; där lögner blev sanningar om man trodde på dem.
Citera
2018-04-11, 22:52
  #394
Medlem
haj69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sebno1
Där försvann det ryska planet från Flightradar24...

Landade säkerligen på atakia Bassel al Assad International Airport.
Citera
2018-04-11, 22:52
  #395
Medlem
Cobber Kains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Engeal-Seqo-Verae.
Vågade?! Tror du det på något sätt handlade om att han inte vågade?



Nej, han stod inte "typ själv" utan flera viktiga ledande figurer - de ständiga krigshetsarna - försökte få till ett angrepp. Kongressen sa inte nej utan sköt upp det hela.


Vad handlade det om då? Varför gjorde han inget trots att Syrien påstått passerat hans röda linje?
Citera
2018-04-11, 22:53
  #396
Medlem
Skillys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joeykiller
Fast det här är ganska välkänt. Det är inte första gången USA och.CIA är inblandade i att förse diverse sidor med vapen, av någon anledning. Som typ olja. Dom visste hur flyktingströmmarna skulle bli, det är inte raketforskning, och ingen konspiration heller.

Välkänt.. av vem? Tonåringar, USA-hatare och vänsterfolk med livlig fantasi?

Varför är det inte lika välkänt att USAs politik, så som all annan politik, bygger på snabba växlar med förhoppning om snabba resultat. Av olika, nya politiker som vill sätta sitt avtryck i den politiska världen. Vilket i sin tur leder till mängder av reaktionära och dåliga beslut.

Men som på intet sätt antyder någon "plan"?

Är folk ( dvs tonåringar, USA-hatare och vänsterfolk) för korkade för att förstå detta enkla resonemang?

Det där oljeargumentet är snart lika gammalt, tråkigt och sant som bibeln.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in