Citat:
Ursprungligen postat av
Rikdem
Hur får du det och gå ihop? Det är ju knappast resonabelt att rösta på sjuklövern efter allt de gjort. Bara idioter kan tänka sig rösta på dom.
Vad man röstar på och resonabelt, är inte exakt samma sak, kanske inte ens nästan.
Det finns folk som röstar nördgrönt, nordfront, mörkrött eller liberalblått men som är kritiska till migrationspolitiken, som anser att svenska värderingar ska dominera i samhället osv.
De kanske inte stod upp för det här när det blåste som mest men det kan jag ju inte klandra dem för idag sålänge samtalet är resonabelt, idag. Eller hur?
Det hade varit lite väl ambitiöst att kräva av väljare.
Många har inte partipolitik som sitt intresse utan det kommer långt ner på dagordningen. De kan, trots det, ha nationalistiska känslor även om de inte ser mönstret i hur man kanaliserar det till och i riksdagen.
Till saken hör också annat som personkemi, vänskap, hobbys osv. som såklart kan påverka vem vi tycker är en resonabel individ eller inte.
Det finns sverigedemokrater som jag delar många åsikter med, andra färre.
Vissa har jag en mycket bra kontakt med, andra mindre bra. Detsamma gäller andra väljare men generellt så har jag färre gemensamma värderingar med dem.
Vi måste också väga in hur människor får information och vad informationen innehåller. Vi lever i ett algoritmsamhälle, där det skapats bubbelkorridorer med helt olika landskap.
Många kan se sanningar och bra saker med SD även om det inte finns i deras landskap att rösta på SD.
Landskapen är fysiska, digitala, sociala, familjära, kunskapsbaserade osv.
Då måste vi bygga små tältläger som inte syns i deras landskap.
Där vi erbjuder dem att få information, se andra (våra) landskap och rösta på SD trots att de befinner sig i sitt gamla landskap.
Det andra vi måste erbjuda dem är att sätta en fot i vårt landskap och få behålla sin andra fot i någonting annat.
Visst kan vi drömma om att ändra människors verklighetsbild över en natt. Men det innebär ofta en livsresa och det sker sällan så snabbt.
I slutändan handlar det om vi vill bli statsbärande och en gemensam kraft hos folket, eller ett litet barn med barnsjukdomar som skrämmer Svenssons.
Vad väljer du?