2018-03-28, 19:41
  #97321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 14thInt
We were definiately not the Regiment.

😉

Nej men bland annat rekryterade från the Regiment och andra håll eller hur.
Citera
2018-03-28, 19:49
  #97322
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knusslig
Intressant inlägg!

Vet inte om du fått med den i ditt inlägg, men skelleftehamnsmannen skrev att han sett en röd bil också, "troligen en Ford Escort", i närheten av mordplatsen.
När jag googlade upp 80-talsmodeller av Ford Escort och WV Golf så tycker jag att de ser rätt så lika ut, i alla fall så att man lätt kan förväxla dem om man inte är så jätteobservant.

Vittnet LJ som följde efter GM säger ju att det sista han såg av GM är en siluett han tycker sig se som gömmer sig mellan några parkerade bilar. På polisens fråga om GM kan ha försvunnit in i någon port i något av husen på gatan så säger LJ att han inte hörde någon port öppnas eller stängas och verkar vara ganska säker på att GM inte gått in någonstans. Att GM försvunnit i en flyktbil låter väl inte helt osannolikt, så eventuella flyktbilar är ju av stort intresse.

Vet man om LJ observerat någon röd bil?
Finns det fler exempel på röda bilar?
Har inte hört nägot om att LJ sett någon röd bil nere på David Bagares gata. Den enda bil jag känner till var Claes Djurfeldts VW bubbla. Färgen vet jag ej, men röd var den sannolikt inte.
Vittnen på Sveavägen som observerat en röd bil har nog nämnt Alfasud. En liten modell inte helt omöjlig att förväxla med ovanstående.
I övrigt får man nog ta just dessa beskrivningar med en nypa salt. Den gemensamma nämnaren tycks vara ”liten röd” och man ska inte låsa sig vid modell. Man kan inte förvänta sig att exempelvis en äldre dam kan veta så exakt.
Observationerna av ”liten röd” är intressant nog.
Det som gör det extra intressant är att polis och åklagare försökt att avfärda observationerna väldigt lättvindigt.
Männen på Johannesgatan var två till antalet och mycket lågmälda.
Almblad ansåg att de hade identitifierat dem som tre fyllon.
Bara en sån sak.
Citera
2018-03-28, 20:07
  #97323
Medlem
FurirRevaers avatar
Det beror på mördarens motiv eller vad folk befarat varit motivet. Det kan ha varit tonvis med skelett i garderoberna som måste hållas utanför utredningen, även till pris av att mordet aldrig skulle klaras upp. Mördaren kan ha klarat sig pga det. Är det dessutom en konspiration då ökar insatserna ännu mer.

Dessa spanare måste identifieras!
Citat:
Ursprungligen postat av bartram
Om det var en "spontansskjutning " utförd av en knarkspanare hur kan man då förklara den mörkläggning som vekar ha skett?. Jag får inte ekvationen att gå ihop. Vad skulle det vara för problem med att ställa en polis inför rätta?
Citera
2018-03-28, 20:11
  #97324
Medlem
FurirRevaers avatar
En konspiratoriskt lagd person skulle säga att tajmingen är misstänkt, att betalningen inte rör återfunnen konst. Snarare en bulvan som lämnar över blodspengar till en annan bulvan. Men det skulle jag naturligtvis aldrig säga.
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
När vi kommer in på Tommy Lindström tycker jag turerna m Milan är de märkligaste.

I månadsskiftet augusti/september 1985 åker TL till Zürich för att få hem stulen konst . Den som ska hjälpa honom med detta är ingen mindre än Milan Heidenreich. För den konspiratoriskt lagde blir sällskapet ännu mer intrikat då Skandias representant på resan är säkerhetschefen med SÄPO-bakgrunden, Per Häggström, känd från samtalet med Erik Skoglund om en ev "husrannsakan" hos Stig Engström.

Nog är det lite intressant att Tommy-Turbo drar till Schweiz med en person som av två andra personer, Alf Enerström och Cenneth Neilberg, pekats ut som tänkbar anstiftare till MOP. I synnerhet som SÄPO/Rikskrim-informatören, Milan(M), slutar sina dagar i en mystisk singelolycka på E6an utanför Ängelholm de första dagarna i maj 1992.

Veckan efter MOP utbetalar Häggström ett sexsiffrigt belopp från Skandia till Milan. Enligt TL så är det ersättning för den stulna konst som återfunnets genom tjeckens försorg. Om detta och en hel del till berättar TL i "Mitt liv som snut" . En bok full av krystade och fantastiska förklaringar till sitt handlande eller som i fallet med MOP, brist på handlande. När TL är hemma och påstår att han på sin 41-årsdag är hemma och leker "hitta innebandyklubba" med sin små söner istället för att kasta sig in till det mest spekatakulära brottet i sverige sedan 1792 tror jag honom inte. Det blir för dumt.
Citera
2018-03-28, 20:13
  #97325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Det beror på mördarens motiv eller vad folk befarat varit motivet. Det kan ha varit tonvis med skelett i garderoberna som måste hållas utanför utredningen, även till pris av att mordet aldrig skulle klaras upp. Mördaren kan ha klarat sig pga det. Är det dessutom en konspiration då ökar insatserna ännu mer.

Dessa spanare måste identifieras!

Det måste ju vara lätt som en plätt för PU. Men med gemensamma ansträngningar skall vi nog kunna identifiera några.
Citera
2018-03-28, 20:13
  #97326
Medlem
FurirRevaers avatar
Det är ett otäckt trovärdigt scenario. Därför så många spanare som möjligt måste identifieras.
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Det är värt att notera är att flera av civilspanarna på knarket föredrog 38/357 revolvrar och då gärna med kort pipa burna dolt i armhålan men Sonny uteslöt ju användning av en sådan och spanarna var ju inte där (de skulle ha varit) när det hände. Även Tommy själv skall ha enligt ryktet haft ett dolt vapen i vissa sammanhang och det är väl begripligt i samband umgänget.

Ändå har ingen ens tänkt tanken att Knarket hade span och avlyssning på luren inne på Grand och att de måste ha observerat Palme mfl. Inte svårt att tänka sig att en av eller flera dem på väg från spanuppdrag med puffran till hands och svårdefinierbar klädsel gjorde en spontanskjutning.. Särskilt de som tror på en ensam gärningsman som tar tillfället borde ha betänkt det. Hur många har laddade 357 i armhålan?

Inte kollades de väl upp trots närvaro i området, trots vapentillgång och trots att agerandet andas kompetent. Nävisst de var ju inte heller där.
Citera
2018-03-28, 20:15
  #97327
Medlem
FurirRevaers avatar
PU torde ha namnen på samtliga. Något annat vore anmärkningsvärt.

Ölvebro påstår ju att spanarn som smet hem skall ha kallats Höllinge eller Föllinge. Är det hans namn eller smeknamn/öknamn?
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Det måste ju vara lätt som en plätt för PU. Men med gemensamma ansträngningar skall vi nog kunna identifiera några.
Citera
2018-03-28, 20:19
  #97328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Det är ett otäckt trovärdigt scenario. Därför så många spanare som möjligt måste identifieras.

Vi har ju också nicet (Scarfoot) i tråden för länge sedan med bakgrund i gatuvåldsgruppen/Basebolligan som blev åthutad av sin gamla chef som berättar om någon som sett "kollegor" kring mordet och mordet på avstånd så några hade nog den bakgrunden.

Den uppgiften får en annan vinkel i dagens ljus!

Dennes första inlägg: https://www.flashback.org/showpost.php?p=15615941&postcount=4272
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2018-03-28 kl. 20:25.
Citera
2018-03-28, 20:43
  #97329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
PU torde ha namnen på samtliga. Något annat vore anmärkningsvärt.

Ölvebro påstår ju att spanarn som smet hem skall ha kallats Höllinge eller Föllinge. Är det hans namn eller smeknamn/öknamn?

Nån som anar vem som enligt tipset i CP spåret förfalskat påstådd telefonspaning med inspelning från buggad porttelefon dagarna innan?

Kan ju vara av värde att veta i sammanhanget?

PS Hylins film lär ju bli granskad i sömmarna nu. Om Knarket åter försöker peka ut CP.
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2018-03-28 kl. 20:45.
Citera
2018-03-28, 20:48
  #97330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Nån som anar vem som enligt tipset i CP spåret förfalskat påstådd telefonspaning men inspelning från buggad porttelefon dagarna innan?

Kan ju vara av värde att veta i sammanhanget?

PS Hylins film lär ju bli granskad i sömmarna nu. Om Knarket åter försöker peka ut CP.

Rätta mig om jag har fel men visst har Hylin en vänskaplig koppling till Donald F? Om ja, då vet vi vilken vinkel dokumentärserien kommer att fokuseras på—CP
Citera
2018-03-28, 20:57
  #97331
Medlem
Det börjar bli intressant i tråden nu....

Vi får nog hålla både återstående hypoteserna öppna till WT observationerna och de kan ju ha direkta personkopplingar som är belysande.

Alltså har vi heta spår att forska kring!

Hypotes 1 någon eller flera inom knarkspaningen där rekvisit som medel (tillgång till vapen) och tillfälle ligger ganska nära (upptäckt OP vid bevakning av Grand) och påstådd oplanerat frånvaro (spaning skulle pågå till 03)

Aktiviteter "ganska grova" för att "sätta dit" CP

Hypotes 2 Donalds spaningar och tänkbara medverkande som också i symbios med DF drivit CP.
Citera
2018-03-28, 21:07
  #97332
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Visst, men det gäller som sagt att ”promenera runt” i Dammegårds ände av skalan med källkritik-kepsen ordentligt fastskruvad på gässan

yepp! man kan också notera att han blivit ett internationellt fenomen av svårförståelig storlek. Skulle man vara konspiratoriskt lagd så skulle man kunna tro att han var backad av något...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in