Citat:
Ursprungligen postat av
HenrikLarsson99
Det känns som media är mer generösa på att ge AfS uppmärksamhet än vad dom är att ge MED uppmärksamhet. Hur kommer det sig? Tror ni media ser AfS som ett kort mot SD som kan spelas för att sabba för SD men samtidigt att AfS inte har en chans att ta sig in i riksdagen och på så sätt sabbar man för både SD och AfS?
Vet inte men det är intressant utveckling.
Jag är lite inne på att MSM brände alla broar till SD redan vid riksdagsinträdet med sina rasistanklagelser till partiet och partiets väljare. Det gick bra när SD var ett litet parti men idag är SD stort och det är 20-25% av Sveriges befolkning som idag ser media som "fiende" och har väldigt lågt eller inget förtroende alls för svensk media.
Ingen bra strategi för ett företag som lever på försäljning att göra sig ovän med en så stor del av befolkningen.
Nu har dom en ny chans med AfS att åtminstone återupprätta en del av det skadade förtroende från den Sverigevänliga sidan och därför är mycket mer försiktig med sin brunsmetning. Nu tror jag visserligen det är för sent för det men det kanske är så dom tänker.
Vi får se framöver om det håller i sig eller om dom drar igång när AfS kommer närmare 4% spärren.