2018-03-27, 17:05
  #11569
Medlem
Motorprinsens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salzsalino
Ur pappans anteckningar:

Den 15 november
I badkaret låg Robin. Jag frågade: När det hände så med Kevin och du kom hem till oss, var du blöt om skorna?
– Nej, för jag var aldrig i vattnet, det var bara Christian.
(Eva o Robin)


Weine Dahlén hade redan i förhör den 2 september och den 15 september sagt att han numera var nästan säker resp. kände igen att Christian sagt redan första kvällen att pojkarna sett Kevin ligga och flyta i vattnet. På fråga från polisen om varför han inte berättat detta tidigare svarade han att han måste ha förträngt det.

Då barnen kom inrusande kom Kristian först. Hon kommer ihåg att de kom ”i en väldig fart”. Föräldrarna fanns då i hallen och i vardagsrummet. De var just på väg att gå ut. Klockan var strax före 18.00. Eva minns nu inte hur Kristian uttryckte sig men hon vet att hon fick klart för sig att något hade hänt vid sjön och att det gällde Kevin Hjalmarsson. Kristian pratade om honom. Hon vet att hon hörde: ”Kevin ha stöpe i sjön.” [---]

I anteckningar från ett förhör med Eva Dahlén dagen efter, den 25 augusti, är det antecknat:

Senare då de var klara för avfärd och stod i hallen kom alla barnen in. Hon minns nu Christians yttrande. Han sa ”Kevin ligger i vattnet och flyter”. [---] Hon tror nu att både Christian och Robin sa ungefär samma sak.

Flera gånger i senare förhör sade Eva Dahlén i princip detsamma. Den 2 september antecknade polisen t.ex. detta, som hade sagts när Christian kom in och berättade vad som hade hänt vid sjön: ”Hon uppgav att utan tvekan var det så att det framgick att Kevin låg i vattnet. Därom är det inget tvivel. ”

Eva minns att hon kände sig irriterad på Kristian och att hon var irriterad över att hans långbyxor var blöta. Hon beskriver hur hon kände på hans byxor som var blöta upp till knäna. Hon kände framtill på byxorna och kan därför inte säga om även baksidan av byxbenen var blöta. Hon kan inte med säkerhet säga vilka byxor han bar, endast att det var långbyxor. På fråga om hans skor också var blöta säger Eva att hon inte kan minnas detta. Tillfrågad om vad hon gjorde härnäst, om hon pratade med Veine o.s.v. påminner hon sig att hon ledde in Kristian i badrummet och att han fick ta av sig kläderna där. Hon beskriver att hon hängde upp byxorna på tork och att hon samtidigt också hängde upp hans strumpor, som var så blöta att hon först fick vrida vattnet ur dem. I detta skede av förhöret utbrister Eva, ”Kristians skor var ju klassblöta, jag minns det nu. Han hade de vita tennisskorna med kardborreknäppning. Han fick därför byta till andra skor med snörning, något han var jättearg över eftersom skosnörena alltid går upp för honom”. Efterhand som Eva försöker påminna sig situationen, minns hon ytterligare detaljer. Hon minns att Kristian på överkroppen var iklädd en svart sweat-shirt med ett motiv av Spindelmannen tryckt på bröstet. Nederdelen av tröjans båda ärmar var blöta, varför Eva också hängde upp denna på


Allt detta finns i utredningen, och de ligger ute här : http://goranlambertz.se/anmalan-till-granskningsnamnden-angaende-kevindokumentaren/

Så att åklagaren påstår att pojkarna ej varit vid vattnet eller med Kevin med dessa uppgifter är häpnadsväckande.

Nu hade dom som sagt ett alibi som f-ttan Rolf Skoglund försökte spräcka i över tio förhör.

När inte det gick så struntade psykopaten bara i saken.

Familjen som var med på fisketuren har alltså blivit förhörda även i den nya utredningen och Wargren deklarerade i dag, på synnerligen bitskt juristspråk, att det mesta talade för att bröderna inte var på plats.

Bröderna borde kunna stämma SÅC, Lambertz och Rolf för förtal.
Citera
2018-03-27, 17:08
  #11570
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Bröder avförda från utredning i Arvika
2018-03-27
De två bröder som tidigare varit utpekade för att ha orsakat en fyraårig pojkes död i Arvika 1998 är nu avförda från utredningen. Klockan 13 i dag berättar chefsåklagare Niclas Wargren om sitt beslut på en pressträff i Karlstad.
- De uppgifter som framkom för cirka 20 år sedan i förhören med de misstänkta är otydliga, motsägelsefulla och inkonsekventa. Det sätt genom vilka uppgifterna har kommit fram är dessutom sådana att det kan ifrågasättas om de är självupplevda. Uppgifterna bedöms inte vara sådana att de ensamma kan ligga till grund för slutsatsen att de utpekade orsakat pojkens död eller att de har varit närvarande när han dog, säger chefsåklagare Niclas Wargren som är förundersökningsledare i ärendet.

Ur beslutet: ”Det saknas helt direkta vittnesiakttagelser som talar för att de misstänkta varit närvarande vid Kevins död. Någon annan stödbevisning för det i form av tekniska spår eller annat finns inte heller. De slutsatser som kan dras angående när och var Kevin avlidit samt de uppgifter som finns om iakttagelser av de misstänkta vid den relevanta tiden talar med betydande styrka för att de inte har varit inblandande i dödsfallet eller ens varit närvarande när det inträffade.

Bevisningen mot dem är därför sammantaget så svag att dom avförs från utredningen.”

80 förhör har hållits

Den ursprungliga utredningen avslutades hösten 1998 men återupptogs av chefsåklagare Niclas Wargren den 8 maj 2017 efter att nya uppgifter framkommit i media om ärendet. Ett 80-tal förhör har hållits, beslag har analyserats och utlåtande från Riksmedicinalverket har inhämtats i den återupptagna utredningen. Dödsorsak har inte gått att fastställa.

Förhör har hållits med en annan man som vid tidpunkten för händelsen var under 15 år. Utredningen gällande honom lades ned med motiveringen att den inte ger mer.

Några ytterligare utredningsåtgärder i ärendet är inte planerade. Utredningen kommer därför att avslutas när utredningsgruppen säkerställt att allting är administrativt klart.

- Jag bedömer att det inte finns några förutsättningar att komma vidare när det med hänsyn till alla omständigheter är tveksamt om det över huvud taget har rört sig om ett brott, avslutar Niclas Wargren.

Beslutet

Presstjänsten 010-562 50 20


Utredningen läggs således ner.
Citera
2018-03-27, 17:13
  #11571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tankar
”LEIF GW PERSSON
GW om okända spåret i Kevin-utredningen
Publicerad 21 maj 2017 kl 07.21

Det finns förvisso fler möjligheter både vad gäller dödsorsaken och tänkbara gärningsmän men låt oss tills vidare bortse från dem.

Jag tycker som jag sagt att GW ska trappa ner spekulationerna. Han är deckarförfattare och det har gått honom åt huvudet att stå i rampljuset.
Det han tills vidare bortser från för att han tycker att det är spännande att bre ut sig är bl.a det tänkbara olycksfallet, som alltså även GW menar är möjligt men inte lika spännande som ett mord. På så vis liknar GW Sandberg.
Jag tror personligen inte på GW;s teori men det hör eg. inte hit. Jag tycker att han helt enkelt borde ha hållit sina fantasier för sig själv, de kunde inte hjälpa till med lösning av fallet och snarare om något försvåra utredningen.
Citera
2018-03-27, 17:14
  #11572
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
MISSTÄNKT

MISSTÄNKT
BROTT
CK
Mord 1998-08-16 - 1998-08-16
Id: POD50-BM2017-299256517-39, Ext ärendenr: 5000-
K563841-17



BROTT
BESLUT
Skäl
Motivering
RD
Mord 1998-08-16 - 1998-08-16
Id: POD50-BM2017-299257059-38, Ext ärendenr: 5000-
K563841-17
Utredning enligt 31 § LUL (för icke straffmyndig
person) avslutas
Tillräckliga skäl att fortsätta utredningen föreligger inte.
31 § lagen (1964:167) med särskilda bestämmelser om unga
lagöverträdare
Den unge kan inte längre misstänkas för brottet.
De uppgifter som framkommit i förhör med de misstänkta är otydliga, motsägelsefulla och inkonsekventa. Det sätt genom vilka uppgifterna har kommit fram är dessutom sådana att det
kan ifrågasättas om de är självupplevda. Uppgifterna bedöms inte vara sådana att de ensamma kan ligga till grund för slutsatsen att de utpekade orsakat K:s död eller att dom har
varit närvarande då den inträffade.
Det saknas helt direkta vittnesiakttagelser som talar för att de misstänkta varit närvarande vid K:s död. Någon annan stödbevisning för det i form av tekniska spår eller annat finns
inte heller.
De slutsatser som kan dras angående när och var K avlidit samt de uppgifter som finns om iakttagelser av de misstänkta vid den relevanta tiden talar med betydande styrka för att dom inte har varit inblandande i dödsfallet eller ens varit närvarande när det inträffade.
Bevisningen mot dom är därför sammantaget så svag att dom
avförs från utredningen.



https://www.aklagare.se/globalassets/diverse-filer-pa-webbplatsen/tillhor-pressmeddelanden/beslut_am62022_17.pdf

Finns inget att diskutera dom har skött den här utredningen efter pajaskonster, och familjer har lidit i 20 års tid pga en lantortspolis hybris, och inkomptetens. Hoppas verkligen dom skäms dom jävlarna. Dom borde får betala skadestånd ur egen fick till båda familjerna.
Citera
2018-03-27, 17:14
  #11573
Medlem
negrofobens avatar
Hoppas de tar upp kurdspåret! Det kan ju knappast ha kört i botten ännu. Att de dragit till Norge bordeinte vara nåt problem. Det är ju sjukt att de släppte detta spår bara för det var valår....
Citera
2018-03-27, 17:15
  #11574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Valhall
Den här fåniga teorin med lastpallarna tror jag inte alls på, och givetvis så är ju pojkarna oskyldiga tills motsatsen är bevisad.

Personligen så håller jag det inte för otroligt att pojkarna verkligen är skyldiga till Kevins död.

Här på Lambertz blogg kan man läsa mer exakt pappans anteckningar i direkt anslutning till när Kevin hittades död:
http://goranlambertz.se/bilaga-2-till-anmalan-till-granskningsnamnden/

Och jag har sökt men inte hittat på något om hur de kom fram till denna pall teori. Har pallarna stått på plats under dessa 20 år ? Vem har berättat om pallarna, fanns det bilder från den tiden ? På den här rapporten nämns bara den lastpall där han (Kevin) hittades.

http://ninahjelmgren.com/dok/Kevin-fallet.pdf
Citera
2018-03-27, 17:16
  #11575
Medlem
LSdalmiaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Valhall
Den här fåniga teorin med lastpallarna tror jag inte alls på, och givetvis så är ju pojkarna oskyldiga tills motsatsen är bevisad.

Personligen så håller jag det inte för otroligt att pojkarna verkligen är skyldiga till Kevins död.

Här på Lambertz blogg kan man läsa mer exakt pappans anteckningar i direkt anslutning till när Kevin hittades död:
http://goranlambertz.se/bilaga-2-till-anmalan-till-granskningsnamnden/

Konstigare dödsfall har hänt i historien.

Att pojkarna är skyldiga finns det inte mycket som pekar på. Det har ju framkommit både i utredning och dokumentär.

Det här fallet har ju kantats av usel utredning från första början, något lambertz själv också varit inblandad i sitt yrkesliv och att läsa hans blogg och ta fakta ifrån någon som bevisligen är inkompetent framför en utredning som släppts idag, dokumentärer och diverse uttalande av experter som GW är konstigt.

Man får känslan ibland att vissa vill att detta fall ska vara något annorlunda, något ovanligt. Så mycket att man inte vill tro på att det faktiskt med största säkerhet var en olycka eller i alla fall inte pojkarna hade något med dödsfallet att göra.
Citera
2018-03-27, 17:23
  #11576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Igni-ferroque
Värt att notera: Om man tror på ett brott så framgick det att det troligen rört sig om en gm som är betydligt tyngre/starkare än de båda bröderna. Så för de som fortfarande tror på brott får spekulera i äldre människor.

Nu vore det läge för en offentlig ursäkt från RS samt SÅC. Jag tror inte vi får se det, men det vore det enda rätta!
De verkar som de har drabbats av böldpest eller liknade farsot..Näms inte med namn någonstans överhuvudtaget.. Ingen vill ta i dess ens med tång..
Citera
2018-03-27, 17:25
  #11577
Medlem
Soterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
En babbe enligt GW. Tystas pga valår.


Ständigt dessa kurder. Om det är som GW säger är det en ren politisk rättsprocess vi har beskådat och borde bli en rättspolitisk skandal i detta valår.
Citera
2018-03-27, 17:26
  #11578
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Kritisk är han också över att den bild av händelseförloppet som gavs vid en presskonferens hösten 1998 och i ett pressmeddelande inte hade något stöd i det händelseförlopp som pojkarna berättat om.

– Man presenterar ett händelseförlopp som inte någonstans går att återfinna i de förhör som hållits med barnen.
https://www.expressen.se/gt/just-nu-broderna-frias-i-kevin-fallet/

Intressant är också att man hade fler förhör med pojkarna efter polisutredningen på psyk vilket åklagaren har framfört i dag. He he, sug på den Lambertz, SÅC, och Rolf Sandberg.
Dessutom inget händelseförlopp som Sandberg presenterat som återfinns i dom här förhören med pojkarna. Aj, då bara lite lösryckta delar frampressade av inkompetenta förhörsledare och knäppa typer som tror på bortträngda minnen. Dra av dom sina yrkestitlar.

Case closed.
__________________
Senast redigerad av Moosky 2018-03-27 kl. 17:29.
Citera
2018-03-27, 17:26
  #11579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
"13 åringen" = "kurdiska flyktingen" ?
Det är han som bor i Norge? Vart?
Namn?

Det var även en norsk kille på 13 år som pekades ut och han har framträtt i media med sitt namn, Marius om det nu är hans korrekta namn. Även han drog till Norge. Finns det två "13-åringar" som dragit till Norge? En kurd och en norrman eller är det någon sammanblandning? Jag har inte följt alla turer så noga.
Citera
2018-03-27, 17:27
  #11580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ad-infinitum
Föredrar du att leva i en stat där man blir fälld för mord utan minsta bevisning?

Det fanns t om erkännanden
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in