Fruktansvärt dålig aktivitet här inne i jeanstråden. Vart är alla jeansnördar där ute?
Köpte för att par dagar sedan ett par Nudie Lean Dean red selvedge som jag tänkte börja bära så ofta som möjligt fram till nyår då jag tänkte tvätta dom för första gången. Har ett jobb som gör att jag inte kan bära dom precis varje dag, men om dom blir tillräckligt sköna framöver så tänkte jag börja ta morgonpromenaderna med hunden iklädd dessa byxor, samt bära dom så ofta jag kan till jobb samt andra aktiviteter.
Är inte helt ny till raw denim jeans men dessa är på 13.2 oz vilket jag aldrig haft tidigare, visst blir dessa mjuka också med tiden? För tillfället är dom ganska stela och ser nästan ut som dom är gjorde i kartong om ni förstår vad jag menar
Och när jag väl är inne här och skriver så undrar jag om ni har tips på aktiviteter som kan skynda på slitprocessen på ett naturligt sätt? Jag menar då inte med hjälp av sandpapper eller andra verktyg, utan promenader, meka lite bil kanske, cykla osv?
Jag förstår om vissa tycker detta är supernördigt vilket det också är, men ni behöver inte kommentera det eller hur vidrigt det är att inte tvätta jeansen på typ ett år, jag vet det redan