Citat:
Hans info säger mig att dom skall anmäla misshandel. Att du försöker snurra till det spelar ingen roll.
Citat:
I tidigare info jag länkat till så påtalar de själva att t.ex korruption som är brott faller under "allmänt åtal", och att dom är skyldiga att anmäla brott.
De har ingen anmälningsskyldighet vilket du påstod.
Att denna person jag nu konverserat med uttrycker sig annorlunda behöver inte betyda att "allmänt åtal" inte gäller inom kriminalvården.
Du har inte lyckats visa någon som helst info som bevisar detta.
Citat:
Bla bla bla.
De polisanmäler inte när nån erkänner att han rökt. På kåken om nånstans är det lite svårt att hävda att man fått det i kroppen sådär hymlar oftast inte folk, din fåne
Citat:
Och jag är fortfarande inte säker på att allmänt åtal inte gäller även på anstalt. Misshandel faller under allmänt åtal, och kommer en övervakningsfilm polis eller åklagare till kännedom där en misshandel visas, ja då har dom all rätt i världen att åtala någon för det. Tror du att kriminalvården är undantagen från samhällets lagar?
De har det som mål, som policy men ingen skyldighet. Fattar du dåligt eller? Du har ju ändrat dig nu, innan sa du att de måste anmäla om det syntes på kameran för det föll under allmänt åtal?
Citat:
Men nu pratar vi väl ändå om kriminalvården va?
När man kör bil, man kan ju ha lurats i nubben, UPPSÅTET du vet, det du nämner. Tror du det funkar när man blåser positivt?
Citat:
Jo men dina tankar är ju oftast rätt korkade.
Man kan ju också tänka sig att det kan hänga ihop med att de inte behöver då inte har npn skyldighet att göra det. Bara en tanke.
Citat:
Nja, jag vet inte riktigt om det var fel. Har svart på det längre upp.
Kan ja, men du har hävdat att de föll under allmänt åtal och att de måste anmäla då. MEN DET VAR JU FEL.
Citat:
Jodå, dom skall anmäla.
Varför, de har ju ingen skyldighet till det din aspie.
Citat:
Om det finns på film och det ej anmäls så gör kriminalvården fel.
Hot, ingen skyldighet, men också en policyfråga, men hotet nedan anmäldes inte.
"Jag ska döda dig, din jävel". Den unge Vår Krog & Bar-brottslingens dödshot till medfången inne på Kumla gav honom en varning""
http://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teborg/v%C3%A5r-krog-bar-brottslingens-d%C3%B6dshot-inne-p%C3%A5-h%C3%B6gs%C3%A4kerhetsanstalten-1.5188906
Som länken visar så finns det ingenting som tyder på en anmälan nu heller och Saky kommer inte få påback
"Jag ska döda dig, din jävel". Den unge Vår Krog & Bar-brottslingens dödshot till medfången inne på Kumla gav honom en varning""
http://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teborg/v%C3%A5r-krog-bar-brottslingens-d%C3%B6dshot-inne-p%C3%A5-h%C3%B6gs%C3%A4kerhetsanstalten-1.5188906
Som länken visar så finns det ingenting som tyder på en anmälan nu heller och Saky kommer inte få påback
Dessutom så kan nog snuten om dom är lite driftiga själva begära ut denna film (om den nu finns) och då faller det garanterat under allmänt åtal.
...och snart vet vi även vad den nya hedersmedlemmen i begåvningsreserven heter.