Nu har jag fått mitt första moms-sms från PostNord. Det finns ett kinesiskt kolli-id angivet som börjar på RG, men det är inget nummer som någon säljare lämnat ut. Det finns en säljare på Ebay som inte lämnat något nummer alls och det står inte ens "shipped" där. Har mejlat honom igår och frågat. Nu skrev han att paketet skickats, men fortfarande inget nummer.
Sedan väntar jag på två olika batterier från DX som sägs ha skickats den 9 februari var för sig. Numren slutar med NL, men går inte att spåra.

Eftersom de skickats innan den 16 borde jag inte behöva betala något extra för det, men det kanske inte framgår av etiketten på försändelsen.
Har en annan beställning via Ebay. Det paketet har omdirigerats via Malaysia. Så det borde inte vara den grejen.
Jag får försöka chatta med PostNord för att kolla om det finns mer info på etiketten som kan ge mig vägledning. Himla rörigt.