2018-03-15, 17:23
  #37
Medlem
Då tråden verkar stannat av drar vi ett strå till stacken..Sonny,Jonathan,André.. kan de vara me 🤔
Kan inte annat säga än att inkräktarna fick stå sitt kast och de svenska ungdomarna inte ska straffas mer än rättvist då detta inte hade hänt om inkräktarna inte sökt sig till den aktuella bostaden.

Som man bäddar får man ligga!
Citera
2018-03-15, 17:41
  #38
Medlem
Hade halvaporna läst på lite om skelleftehamns historia så hade de kanske klarat sig lite bättre. Jag är god vän till en av "GM,s" föräldrar, och det var likadant på -90 talet. Vissa i hamn jävlas man helt enkelt inte ostraffat med. Kul att de håller facklan brinnande.
Citera
2018-03-16, 03:41
  #39
Medlem
CpRekas avatar
Tror inte ett ord på att dom råkade bryta sig in hos fel människor, är nog mer att negrerna skröt om sina byten och blev rånad. Känner till gärningsmännen...
Citera
2018-03-16, 07:08
  #40
Medlem
Kom igen nu, fram med namnen.
Citera
2018-03-16, 09:05
  #41
Medlem
CpRekas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Kom igen nu, fram med namnen.

Läs tråden förnamnet är släppta
Citera
2018-03-16, 10:18
  #42
Medlem
Charmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeterCrimecentral
Fyra personer begärdes alltså häktade och av namnen att döma så är det fyra stycken svenskar.

Tre av de misstänkta är folkbokförda i Skelleftehamn och den sista är hemmahörande i Kalix, på pappret.

Skellefteå tingsrätts målnummer är B 322-18.
Ingen som ids beställa och lägga ut?
Citera
2018-03-16, 12:15
  #43
Medlem
PelleButtPluggs avatar
bilder samt fullständiga namn, tack!
Citera
2018-03-18, 09:15
  #44
Medlem
Är det någon skelleftebo med plus som kan berätta vad som sägs i artikeln?
https://www.norran.se/nyheter/blalju...arresten-igen/

Jag har hört att fler anhållits också?
Citera
2018-03-18, 10:49
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Twiggeh
Är det någon skelleftebo med plus som kan berätta vad som sägs i artikeln?
https://www.norran.se/nyheter/blalju...arresten-igen/

Jag har hört att fler anhållits också?

Inte Skellefteåbo, men har en bakdörr till tidningen:

Citat:
I onsdags häktade fyra män, mellan 18 och 25 år, av Skellefteå tingsrätt. De misstänks på olika sätt haft delaktighet i händelserna i lägenheten där två personer angreps dels med en kniv, dels med trubbiga tillhyggen. Två av männen misstänks dessutom för att ha angripit ett tredje offer på CK-parkeringen sent på lördagskvällen.

Citat:
Norran kan i dag berätta att 18-åringen och en av 25-åringarna nyligen suttit häktade, misstänkta för ett personrån i Skelleftehamn sent på kvällen den 13 februari.
Citera
2018-03-18, 14:36
  #46
Medlem
macdress avatar
Citat:
Norran kan i dag berätta att 18-åringen och en av 25-åringarna nyligen suttit häktade, misstänkta för ett personrån i Skelleftehamn sent på kvällen den 13 februari.

Ja, inga kriminella masterminds alltså. Åker man dit på allt man gör så kanske det är dags att lägga ner verksamheten. Vet vilka dessa rötägg är, riktiga pundare. Som någon skrev, de är precis som sina föräldrar var, äpplet faller inte långt ifrån pungpåsen. Det är röta ända in i kärnvirket. Finns en anledning till smeknamnet Skellhell, det är är ett riktigt rövhål och Skehamn är väl den mest illaluktande delen av ändtarmen.
Citera
2018-03-18, 16:55
  #47
Medlem
kafus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GunvaldLarsson67
Skulle sätta min 5-krona på Bogatan / Revansa ....

Inte Bogatan, men väl Borggatan

Den grova misshandeln natten mot söndag den 11 mars 2018 inträffade på Borggatan 17 i Sävenäs, Skelleftehamn, i den 25-årige missbrukaren Jonathan Bergströms lägenhet. Bogatan var en bra gissning, dock. Borggatan och Bogatan ligger båda inom samma område i Sävenäs.

I juni månad 2013 fick Jonathan Bergström böta 6.000 kronor efter ett strafföreläggande från Åklagarkammaren i Umeå. Jonathan hade olovligen brukat cannabispreparat, som är narkotika.


Är Jonathan Bergström satanist?

På szin Facebook säger Jonathan att han gillar Luzifer, ett djävulusiskt musikband. Jonathan gillar också Charter Division. Hos Charter Division kallas Skellefteå för Skellhell. Det är värre än i denna logga, där skellefteorten kallas för Skellside! Snällare, dock inte vackert, är att kalla stan för Skelltown.

Bandet Luzifer har Ludvig Styr som bandleader. Ludvig "Luzifer" Styr är från Holmsund, säger han. Han har hållit på med droger och även gått på den kristna folkhögskolan Solvik i Frostkåge. Skolans huvudman är Stiftelsen Solviks Folkhögskola, som har anknytning till Evangeliska fosterlandsstiftelsen, EFS.

Är Jonathan Bergström satanist? Hans liv och den musik han gillar att lyssna på, ja mycket visar åt det hållet!
__________________
Senast redigerad av kafu 2018-03-18 kl. 17:48.
Citera
2018-03-18, 17:52
  #48
Medlem
An*ré L*ndgren och So*ny N*kvist skall sitta häktade enl källa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in