2018-03-12, 17:36
  #20701
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Var det inte du som klagade på att skribenter insisterar i synsätt som passar de själva?

Förklara gärna i vilket sammanhang jag skrivit det och varför du väljer att fråga det som ett svar på mitt inlägg.
Citera
2018-03-12, 17:56
  #20702
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Walla-walla-wincha
Är det möjligt att hela/halva Bjärred ingår i en liten härlig sekt, och det som händer där tystas ner. Det som händer i byn, stannar där. Varför ska allt annars vara hemligt?

Skulle förklara en hel del. Det finns ju andra städer i Sverige som är kända just för att ha extremt mycket invånare som tillhör olika lite annorlunda församlingar. Typ Knutby.
Citera
2018-03-12, 18:09
  #20703
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Walla-walla-wincha
Är det möjligt att hela/halva Bjärred ingår i en liten härlig sekt, och det som händer där tystas ner. Det som händer i byn, stannar där. Varför ska allt annars vara hemligt?

Knutby har drygt 500 invånare, Bjerred knappt 10k. Tror det är svårt att en sekt-by skulle kunna bestå av så många människor.
Citera
2018-03-12, 18:15
  #20704
Medlem
MacEbolas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Det är såvitt jag kan bedöma inte helt otänkbart att OH velat separera, eller att förhållandet gått i stå, efter och pga umbärandena eller annat. Och att diskussion om det förts under utdragen period, men att situationen med barnen och ev. mammans hälsa gjort det omöjligt att realisera. Slitningar kan ha påverkat hela familjen ytterligare negativt.

Mot det talar möjl att oh förefaller barnkär och ansvarstagande, och att han kunde ha svårt att hitta en realistisk partner som skulle gilla läget och vara en lämplig "fit", dvs dela hans bild av en gemensam framtid (i ljuset av alternativa partner etc.).

En "realistisk partner" skulle säkert anse att han fr.a. borde ta sitt ansvar för sina döttrar och sin tjänst. Detta kan ju dock ta lite tid att komma fram till....

Ett "snedsprång" är väl kanske här i praktiken underordnat det ovanstående. Det kan väl rymmas inom vart OH ställt och valt att ställa sin håg.

Slutresultatet kan ju vara en följd av parets insikt att det inte går att leva under samma tak (för flickorna främst) men heller inte under olika (för flickorna främst).

En del sjukdom även på föräldrarna (mamman) borde ju till där.

Mamman kunde ju då ha "tagit på sig" att ta döttrarna med sig i döden, men så har inte skett. Det skulle ändå kasta en skugga över oh resten av livet, och vara svårt att förena med en akademisk tillvaro och professors titel. Eftersom det inte finns några hemligheter. Och finns det hemligheter så finns det rykten som är mycket värre.

Och det skulle komma en del frågor från polisen, om inte oh och HB diskuterat saken och om oh inte i själva verket hjälpt till, och varför han inte anmält sina misstankar till myndigheterna.

Och sen kanske inte "den realistiska partnern" är lika förtjust i idén längre.

Jag instämmer, ett nytt förhållande skulle nog minst sagt förefalla vara täckt av en mycket våt filt enligt resonemanget i ditt inlägg.
Det jag spånade ihop i förmiddags strax innan nio var också hemskt, du har kanske läst det.

Märkligt att det kan vara så knäpptyst om det här fallet. Personer som skulle kunna läcka lite mer information kniper värre än nunnor fångna hos pirater. Har myndigheterna gjort gemensam sak att kontrollera informationshanteringen?
Citera
2018-03-12, 18:18
  #20705
Medlem
Walla-walla-winchas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tacksamfredag
Hela texten lyder

"Vibeke
1 månad ago
Kära Moa. Jag känner inte dig och kommer aldrig lära känna dig. Men jag skulle så gärna vilja veta, vad hände med dig och med din syster Agnes? Varför ska vi låtsas som ni aldrig har funnits? Jag hoppas vi en dag får veta sanningen om vad era föräldrar gjorde mot er och varför det kunna sluta så illa. Många vet och någon måste berätta. Ni är värda det. Vila i frid."

Ytterligare en:

"Carolin
3 veckor ago
Hej fina Moa. Hoppas att änglarna busar och skojar med dig och syster din. ❤"

Tack för att du skrev resten. Min dator slängde ut mig gång på gång.
Citera
2018-03-12, 19:10
  #20706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Walla-walla-wincha
Å kärnan i deras familjetragedi är.......? Tål att tänkas på och malas om hundra gånger till. Något var hemskt nattsvart i deras värld. Något som inte kunde göras ogjort eller ens göra något åt. Något som förmodligen inte gick att kämpa för. Något som gjorde att det var bäst att möta sankte Per. Något som var för tungt att föra bakom ljuset igen. Nåt som är värre än sjukdomar. Vad det nu kan vara.

Utpressning, ekonomiska problem, spelat bort huset på nätcasino, förskingring från arbetsplats, sektmedlemmar. Jag tror inte de var otrogna mot varann, men däremot känns det inte som att de var lyckliga ihop. Lyckan inifrån själen på bilderna som synts på dem i tråden, finns inte. Kanske gick de varann på nerverna och nåt slog slint.

Precis de här tankarna mal i mig också,vad kunde vara värre än sjukdomar och att mörda?
Kan inte komma ifrån tanken på att en eller båda föräldrarna kanske förgripit sig sexuellt på barnen,det är väl det mest skamfyllda man kan göra?

Då skulle mönstret passa in på hur familjen isolerade sig allt mer,att man är rädd för att flickorna skulle börja prata med utomstående ju äldre de blev.
Skulle även kunna förklara "oförklarlig sjukdom"om de blivit utsatta,det verkar ju som flickorna ständigt var övervakade på ett närmast osunt sätt.
Det är ett så tabubelagt ämne med incest,men tyvärr förekommer det,och i alla samhällsklasser.
__________________
Senast redigerad av vigusa 2018-03-12 kl. 19:13. Anledning: glömde ett ord
Citera
2018-03-12, 19:23
  #20707
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blonay
Skulle förklara en hel del. Det finns ju andra städer i Sverige som är kända just för att ha extremt mycket invånare som tillhör olika lite annorlunda församlingar. Typ Knutby.

Bjärred är på det sättet inte annorlunda än andra lika stora, homogena samhällen, att skvallra gör man gärna, men samtidigt är man inte särskilt intresserad att vara ett sk "sanningsvittne" i press eller andra media. Sedan är ju intresset i media delvis begränsat, eftersom (det tycker jag IOFS är bra) man följer de pressetiska begränsningarna. Men OM media skulle skriva (motsvarande) skulle man kräva belägg för påståenden, eftersom man annars kulle bli utsatta för befogad kritik.

Så effekten finns (min bedömning) men av andra anledningar än sekt- och klanbeteenden. Vanlig, hygglig "rota inte i detta är du snäll"-inställning räcker.
Citera
2018-03-12, 19:49
  #20708
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Rodja
Siblings suicide pact:

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/brothers-died-suicide-pact-over-5757518

https://www.theaustralian.com.au/news/australian-twin-sisters-made-suicide-pact-before-colorado-range-shooting/news-story/d637507ff6b12bccf4141b9b507d1c69?sv=d08d6d1b146981 2c823b9b4daa41f26b&nk=fdfe194561610630515b6a684d64 5c9e-1520847078

http://smj.sma.org.sg/5002/5002cr12.pdf

https://scholar.google.se/scholar?q=...ThDNEQgQMIJTAA

Jag har kollat igenom en del av artiklarna du postat idag och tydligen är dubbel-suicid inte så ovanligt trots allt. Enligt en meta-studie representerar dubbel-suicid 0.6-4.0 % av alla suicid. Trodde jag aldrig. Gruppen dubbel-suiciderare består dock främst av äldre gifta par men det finns även gott om unga och syskon i studierna. Således långt vanligare än familjecid där båda föräldrarna är förövare, men även där bara den ena föräldern är det.

Består aktuellt fall av två dubbel-suicid efter varandra?
__________________
Senast redigerad av Frank.Einstein 2018-03-12 kl. 19:57.
Citera
2018-03-12, 19:53
  #20709
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacEbola
Märkligt att det kan vara så knäpptyst om det här fallet. Personer som skulle kunna läcka lite mer information kniper värre än nunnor fångna hos pirater. Har myndigheterna gjort gemensam sak att kontrollera informationshanteringen?

Du har inte funderat på hur personer som kommer med information bemöts i tråden? Särskilt om de kommer med information som nyanserar bilden av den skogstokige OH...

Jag är inte mycket för konspirationsteorier men jag undrar på allvar över vissa debattörers totala fokus på att OH är den skyldige.
Citera
2018-03-12, 20:02
  #20710
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Jag vet inte hur man fetar text men din sista mening är väldigt viktig i sammanhanget. Föräldrarna upplevde naturligtvis att dom gjorde rätt. Därför blir det väldigt svårt för oss andra att försöka komma fram till något som verkar rimligt och logiskt utifrån den situation som var och en av oss befinner oss i. I dessa föräldrars situation så var detta ett rimligt beslut vilket är väldigt tragiskt eftersom jag gärna vill tro att det borde ha funnits något annat, bättre alternativ.
Du markerar den text du vill feta och klickar sedan på B som står t.v. ovanför textrutan (det står för Bold).
Mitt fetade:
Hur kan man alls vara så säker på det? De kan mycket väl ha vetat att de gjorde fel, men ändå valt att göra det, för att de av någon okänd anledning inte kunde stå ut med att leva vidare.
Citat:
Ursprungligen postat av vigusa
...
Kan inte komma ifrån tanken på att en eller båda föräldrarna kanske förgripit sig sexuellt på barnen,det är väl det mest skamfyllda man kan göra?
(...)
Det är ett så tabubelagt ämne med incest,men tyvärr förekommer det,och i alla samhällsklasser.
Ja, detta har ju jag varit inne på. Det skulle kunna förklara hela saken, bättre än scientologin t.o.m.
Kanske det "negativa beskedet" kring tredje advent, var ett positivt graviditetstest på Agnes? Inget är omöjligt i den här soppan, verkar det som.

För övrigt, apropå ME, måste jag göra ett tillkännagivande. En mig närstående ska nu utredas för ME. Hen har varit oförklarligt sjuk i omgångar under ett par år. Det jag har märkt, är att hen missat flera sociala sammanhang under denna tid, fast hen är social av sig. Jag tror absolut inte heller att hen simulerar för att få någon vinning, bli sjukskriven o.s.v. Hen har ett fritt konstnärligt jobb och har inte varit anställd på över 25 år. Ingen som bråkar med FK alltså.
Så alla ME-sjuka är inte simulanter! (Om nån nu trodde det.)
__________________
Senast redigerad av A1HORNYLAD 2018-03-12 kl. 20:05.
Citera
2018-03-12, 20:10
  #20711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.Einstein
Jag har kollat igenom en del av artiklarna du postat idag och tydligen är dubbel-suicid inte så ovanligt trots allt. Enligt en meta-studie representerar dubbel-suicid 0.6-4.0 % av alla suicid. Trodde jag aldrig. Gruppen dubbel-suiciderare består dock främst av äldre gifta par men det finns även gott om unga och syskon i studierna. Således långt vanligare än familjecid där båda föräldrarna är förövare, men även där bara den ena föräldern är det.

Består aktuellt fall av två dubbel-suicid efter varandra?

Kvadrupel-suicid. Har det funnits tidigare? Det kan kännas som den tryggaste lösningen när man väl har bestämt sig. När döden inte är ett straff och man vet att utanför tullarna på andra sidan, där ska vi mötas sen.
Citera
2018-03-12, 20:23
  #20712
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Kvadrupel-suicid. Har det funnits tidigare? Det kan kännas som den tryggaste lösningen när man väl har bestämt sig. När döden inte är ett straff och man vet att utanför tullarna på andra sidan, där ska vi mötas sen.

Ja, det har det säkert, men inom en och samma familj?
Jag funderar på alternativ till det världsunika med två föräldrar som bestämmer sig för att utsläcka hela sin familj, med eller utan barnens tillåtelse.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in