• 5
  • 6
2018-01-16, 16:55
  #61
Medlem
Marre1976s avatar
Kopierat fr ht.se.

Hon skyller på sina kollegor, kanske det ligger en hund begraven där??


En tidigare banktjänsteman i Hudiksvall nekar till att ha tagit pengar från två åldriga kunder för egen räkning. Åklagaren hävdar att tjänstemannen förskingrat 1,75 miljoner kronor.
– Nej, jag hade väl samma ekonomi då som innan? Jag tycker inte att jag haft svårt att få ekonomin att gå ihop. Det är en helt normal ekonomi, säger den bankanställda, som sedan transaktionerna uppdagats har lämnat sin anställningen.

Under tre dagar med start på tisdagen ska åklagaren visa inför Hudiksvalls tingsrätt att en tjänsteman på banken ha kommit över miljonbelopp från framför allt två åldriga kvinnor. Den bankanställda gör
vissa medgivanden men förnekar brott i väsentliga delar. Det kan finnas alternativa gärningsmän framhåller den åtalade.

– Det är också så här, att jag blev tvungen att lämna ut mitt lösenord till kollegorna. Det hände att kontot till sedelmaskinen brukade låsa sig när jag var på lunch och då ringde dom och frågade om mitt lösenord, säger den bankanställda.

Åklagare Peter Helsing ifrågasätter den bankanställdas uppgifter. Åklagaren menar att den bankanställda och dennas familj levt över sina tillgångar och därför behövt få fram pengar utöver familjens ordinarie inkomster.

Den bankanställda lånade under våren 2011 betydande summor pengar från institut som beviljar snabba men dyra krediter. Den anställde har också missat inbetalningar och hamnat hos kronofogden och inkassobolag. Inför polisutredningen ansökte olika kreditinstitut om ersättningar på 233 000 kronor för obetalda lån.


Det har hela tiden funnits pengar förklarar den bankanställda. Genom ett avgångsvederlag och utbetalningar från försäkringsbolag så har den bankanställda fått utbetalningar på närmare tre hundra tusen kronor. Det är pengar som den bankanställda uppges ha förvarats i kontanter.

– Jag ville inte ha dem på mitt konto och att det skulle stå i tidningen att jag hade pengar. Jag ville ha dem kontant i en väska i garderoben, men ingen annan i familjen visste om det. Varför skulle de veta det?, säger den bankanställda.



De drabbade är framför allt två kvinnor i åttioårsåldern, som blivit av med 1,2 respektive 485 000 kronor enligt åklagaren. Ingen av dem är kallade att vittna till Hudiksvalls tingsrätt på grund av deras vacklande hälsa.


– Kvinnorna har haft sådant förtroende för den bankanställda att de låtit förvara sina bankfacksnycklar vid den bankanställdas arbetsplats, säger åklagare Peter Helsing.

Med start 2011 har de två kvinnornas bankkonton belastats med uttag som varit otypiska för deras vanor.

– Uttagen innebär att de båda kvinnorna börjat spendera ungefär 50 000 kronor mer i månaden än deras ordinarie utgifter, säger åklagare Helsing.

– Min klient förnekar brott. Min klient har inte förmått kunden att skriva under uttag större än vad hon själv velat och min klient har inte tillägnat sig pengarna för egen vinning, säger försvarsadvokat Tommy Lönnqvist.


Transaktionerna uppdagades när den bankanställda var på utlandsresa med familjen. Då kom en anhörig till den bankanställda in på Handelsbanken och vid det besöket upptäcktes att ett sparkonto med 45 000 kronor blivit avslutat. Bankens internutredare konstaterade att handlingarna var undertecknade av en annan person.

– Jag har inte tagit hennes pengar men jag har avslutat hennes konto i all välmening för att hon skulle få bättre ränta och så, säger den bankanställda.

Den anhöriga kvinnan har fått ersättning för sina förluster med 46 000 kronor av banken. De två åldriga kvinnorna har däremot inte hållits skadeslösa av banken och de båda kräver därför skadestånd på 481 000 kronor respektive 1,2 miljoner kronor.

Rättegången i Hudiksvalls tingsrätt avslutas på torsdag.
Citera
2018-01-16, 23:00
  #62
Medlem
Men vadfan, människan har haft flera ÅR på sig att förbereda vad hon ska säga, och det där är det bästa hon kommer med? Kollegor som ringt och frågat om koder på lunchrasten så det kan lika gärna vara dom? Pengar i en väska i garderoben som familjen inte vetat om?

När åklagare kan påvisa att man levt över sina tillgångar, tagit flera krediter med hög ränta, hamnat hos kronofogden och att de kvinnor som är offer är närstående till den anklagade. Och när hon har unga barn som lever kvar i den lilla staden och mår dåligt över vad mamma gjort. Pinsamt att börja komma med "andra möjliga gärningsmän" istället för att erkänna och ta sitt straff med så tydlig bevisning.
Citera
2018-03-02, 20:12
  #63
Medlem
Marre1976s avatar
Grovt bedrägeri, trolöshet mot huvudman, urkundsförfalskning, osant intygande, grovt brott i två fall.
Hon dömdes till fängelse 18 månader.

http://www.helahalsingland.se/gavleb...iljoner-kronor
Citera
  • 5
  • 6

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in